Učitel učitelů

Zajímají tě názory zkušených pedagogů? Chceš vědět, jak výuku budoucích učitelů vnímají vysokoškolští pedagogové? Potřebuješ povzbudit? Masarykova univerzita zveřejnila rozhovor s držitelem Ceny rektora pro vynikající pedagogy za rok 2021.

31. 3. 2022 Anna Vejmělková učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Bez popisku

Od roku 1955 se v České republice slaví 28. březen, den výročí narození Jana Amose Komenského, jako den učitelů. V tento den mnohé školy a organizace udělují nejrůznější ocenění pro výborné pedagogiky a vyzdvihuje nelehkou práci, kterou pedagogové v průběhu školního roku odvádí. Letošní 430. výročí oslavila Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity rozhovorem s jedním z držitelů Ceny rektora pro vynikající pedagogy, s Mgr. Petrem Liškou, Ph.D.

Každý rok na podzim oceňuje rektor Masarykovy univerzity tři pedagogy ve třech oblastech – v oblasti ekonomie a informatiky, v oblasti společenských a humanitních věd a v oblasti přírodních věd a lékařství. Na rozhodování, který pedagog v dané kategorii ocenění získá, se aktivně podílí studenti MUNI. Každý student může navrhnout pedagoga, který by si podle něj cenu zasloužil. Do hlasování se v roce 2021 zapojilo přes 3 000 studentů.

Držitelem Ceny rektora pro vynikající pedagogy v oblasti přírodních věd a lékařství se v roce 2021 stal zaměstnanec Ústavu matematiky a statistiky, již dříve zmíněný Mgr. Petr Liška, Ph.D., který se věnuje především výuce budoucích učitelů. Kromě výuky je také oborovým didaktikem pro matematiku a podílel se na projektu OP VK (Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost), který se zasazoval o inovaci pedagogicko-psychologického základu pro studenty oborů se zaměřením na vzdělávání.

V rozhovoru se Mgr. Petr Liška, Ph.D. vyjadřuje k svém pohledu na výuku budoucích učitelů. Zmiňuje některé klíčové postoje vyučujícího, především v přístupu ke studentům. Poukazuje také na přezíravý přístup, se kterým se studenti učitelských oborů často potkávají v rámci odborných předmětů, a vyjadřuje svoje ocenění těmto studentům.

Zde je přístupný celý rozhovor


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info