Podcast 2050

Klimatická změna je pojem, který se v současné době skloňuje všude kolem nás. Co vše si pod tímto souslovím ale představit? Jak se v otázce změny klimatu lépe orientovat? Jak bude vypadat naše budoucnost? A jsme na tom opravdu tak špatně? Odpověď na tyto a mnohé další otázky vám poskytne podcast 2050!

14. 3. 2023 Kristýna Pecinová žáci ZŠ a SŠ učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Bez popisku

Klimatická změna není pouhý nárůst teploty, jak si mnozí lidé myslí. Jedná se o komplexní systém provázaných jevů, který ovlivňuje a bude ovlivňovat naše životy. Na druhou stranu můžeme však ovlivňovat i my jej. A právě debaty o těchto obousměrných vlivech bývají často kontroverzní a plné nafouklých emocí. I proto vznikl projekt Fakta o klimatu, který se snaží přiblížit lidem témata, jež se změny klimatu týkají, a zároveň usiluje o kultivovanou, věcnou a vědecky podloženou diskuzi. O existenci tohoto projektu jsme vás již informovali v článku na našem webu.

Mezi cíle týmu expertů a expertek z projektu Fakta o klimatu patří mimo jiné informovat a vzdělat společnost, a zároveň zprostředkovat dostupnost a přehlednost poznatků o klimatické změně a možných cestách k bezemisní společnosti pro všechny, kterých se změna klimatu týká – tedy opravdu pro všechny. Jednou z možností, která napomáhá k šíření informací mezi veřejností, je právě podcast 2050. Sami autoři označují tento projekt jako „klimatický podcast o budoucnosti, ve které nám nepoteče do bot”. Snaží se střízlivým pohledem řešit otázky klimatické změny – tedy neprohlubovat „klimatickou depresi”, ale zároveň poukazovat na to, že ne všechno je v současné společnosti v pořádku a je potřeba vytvořit určitá opatření, jež povedou ke změně. Nastiňují již existující řešení, která můžeme aplikovat, ale zároveň jsou si vědomi, že některé kroky k udržitelné budoucnosti ještě neznáme. Podcastem provádí zkušení moderátoři – Hana Tesák Vrtala a Petr Holík. Od mikrofonu však kromě nich uslyšíte i mnoho významných hostů.

Moderátoři podcastu 2050

Foto: Archiv podcastu 2050

„Co se mých osobních motivací týče, tak mě baví přemýšlení nad tím, jak komunikovat otázky změny klimatu a transformace společnosti srozumitelně a bez typicky těžkých emocí, které se okolo klimatické změny nesou. Já sama osobně si velmi užívám, že se v rámci natáčení podcastu potkávám s experty z mnoha různých odvětví a občas mám i možnost nahlédnout do míst, kde se emise velmi intenzivně řeší. Aktuálně stále žiju z návštěvy cementárny v Čížkovicích, kde nás vzali i do provozu a ukázali nám jaké kroky k dekarbonizaci již podnikají.“

Hana Tesák Vrtala, moderátorka podcastu 2050

Momentálně má podcast již několik desítek epizod. Mezi řešená témata v souvislosti s klimatickou změnou patří například klimatická neutralita, obnovitelné zdroje, bydlení, doprava, průmysl, politika, mezinárodní jednání, extrémní projevy počasí, ale i móda a mnohé další. Pokud byste neměli prostor k poslechu nebo nejste fanoušci formátu podcastu, u každého dílu je k dispozici transkript. Navíc ke každému článku najdete i materiály související s tématem aktuální epizody – často se jedná o nejrůznější infografiky nebo explainery, pomocí kterých lze témata týkající se klimatické změny snadněji vysvětlit i žákům ve škole.

Když se vám nějaký díl podcastu 2050 zalíbí, lze si v rámci bonusových dílů pustit i nesestříhanou verzi.

Podcast 2050 najdete na mnoha sociálních platformách – např. Spotify , Apple Podcasts, Google Podcasty či Youtube . Pokud by vás projekt zaujal, můžete podcast 2050 sledovat i na Instagramu .


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info