Sdíleno

Sdíleno je skupina studentů učitelství na Přírodovědecké fakultě. Proč se rozhodli setkávat? Co by chtěli změnit? Přečtěte si jak Sdíleno vzniklo a proč se i vy můžete zapojit.

30. 11. 2020 studenti učitelství

Bez popisku

Jak to začalo...

Na podzim roku 2019 jsme se poprvé s asi deseti dalšími studenty sešli, abychom si popovídali o tom, jak naše učitelská studia vypadají a jestli nám vyhovuje poměr počtu odborných a pedagogicko-psychologických předmětů. Shodli jsme se na tom, že odbornost je základ dobrého učitele, a zaměřili se na předměty pedagicko-psychologického základu. Zjistili jsme, že nám nevyhovuje současná forma státní závěrečné zkoušky z těchto předmětů, a že teoretická náplň některých předmětů nám přijde do praxe nevyužitelná. Domluvili jsme se, že se začneme pravidelně setkávat a zkusíme s tím něco udělat.

A tak se zformovala skupina aktivních studentů. Říkáme si „Sdíleno“ (podobnost s „Otevřenem“ na pedagogických fakultách není náhodná).

Na jednu schůzku jsme pozvali pana proděkana, jenž si vyslechl naše náměty a ty tak doputovaly až k vyučujícím pedagogicko-psychologických předmětů, kteří byli ochotni se náplní svých předmětů věnovat a zaměřit se na jejich koncepci. Doufáme, že změna v tomto směru je na dobré cestě. Sami jsme si pojmenovali některá chybějící témata ve studiu - např. práce s neobvyklými situacemi ve výuce, práce s problémovými studenty, nevíme, jak dobře nastavit hodnocení tak, aby bylo motivující, jak se starat sám o sebe - psychohygiena, aj. 

Dokud to bylo možné, setkávali jsme se několikrát za semestr na půdě Přírodovědecké fakulty, teď jsme po několikaměsíční přestávce opět rozjeli svou činnost v online prostředí, v čemž bychom rádi pokračovali.

V současnosti se zabýváme tím, jak vylepšit systém učitelských praxí, přemýšlíme, kde si student může zkoušet nové didaktické přístupy a metody ve výuce, také se chceme zaměřit například na téma vycestování pro studenty učitelství v rámci programu ERASMUS a další.

V budoucnu by tohle studentské uskupení mohlo sloužit ke sdílení zkušeností a vzájemné inspiraci mezi studenty učitelství a jejich vyučujícími.

Můžeš se k nám připojit?

Ano! Může se zapojit každý student, který studuje na přírodovědecké fakultě libovolnou učitelskou kombinaci. Rádi tě uvítáme mezi námi, ať už tě napadá, na čem můžeme společně pracovat, nebo se chceš jen tak přijít podívat. Najdi si nás na Facebooku (jmenujeme se „Sdíleno”) a napiš nám zprávu.

K čemu ti to bude?

Získáš lepší představu o podobě studia.

 Potkáš studenty vyšších ročníků, kteří ti ochotně zodpoví jakékoli otázky týkající se studia.

 Můžeš přinést svůj pohled a zaměřit se na to, co se podle tebe dá ve studiu ještě zlepšit.

 Budeš mít dobrý pocit ze smysluplné práce pro budoucí generace studentů učitelství.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info