Časopis Statistika&My
Proč ve výuce pracovat s časopisem Statistika&My?
Klimatická změna je komplexním problémem skládajícím se z mnoha souvisejících jevů, o kterých je třeba diskutovat. Jak ale přiblížit tuto problematiku dětem? Tým profesionálů z projektu Fakta o klimatu vytvořil unikátní publikaci Atlas klimatické změny, která obsahuje přehledné mapy a grafy s doplňujícím textem, jenž srozumitelně vysvětluje zobrazená témata.
Projekt Fakta o klimatu se zabývá shromažďováním dat o klimatu a klimatické změně a jejich zpracováním, kdy nejčastěji vznikají různé infografiky či grafy. Více o tomto projektu si můžete přečíst v článku, který se mu věnuje podrobněji – Fakta o klimatu. Zde se ale budeme zabývat klimatem a klimatickou změnou ve výuce.
Atlas klimatické změny vznikl v roce 2020. Není primárně určen pro vzdělávací účely, ale je k tomu více než vhodný, neboť obsahuje snadno srozumitelné grafické přílohy, s pomocí kterých se dá problematika klimatické změny snadno vysvětlit.
Otázku klimatu a klimatické změny lze ve vzdělávání zařadit do průřezového tématu Environmentální výchova, které se nejčastěji prolíná s učivem biologie či zeměpisu. Není však podmínkou, že by se klimatická změna měla řešit pouze v těchto předmětech. Tím, že se jedná o komplexní problém, který je momentálně velmi aktuální, je vhodné jej přiblížit studentům kdykoliv a kdekoliv k tomu bude příležitost. Může se tak řešit například i v rámci projektové výuky. Pozitivní zprávou je, že projekt Fakta o klimatu chce své grafiky do budoucna provázet metodickými materiály, které budou sloužit jako inspirace pro učitele při práci se studenty s tímto tématem.
Více o Atlasu klimatické změny se můžete dozvědět na webu Fakta o klimatu. Atlas je k dispozici, jak v tištěné, tak v elektronické verzi, která je na webu volně ke stažení!