Studenti z Generace Mendel popularizují vědu

Generace Mendel je tým studentů z Přírodovědecké fakulty MU, Fakulty informačních technologií VUT a Univerzity Komenského. Více se o tomto týmu dočtete v článku Generace Mendel získala (dvakrát) zlato. Kromě získání dvou zlatých medailí na mezinárodní odborné soutěži syntetické biologie iGEM, se tito mladí vědci věnují i propagaci vědy prostřednictvím biologických online kurzů, pořádají přednášky pro veřejnost či pro žáky na středních školách.

10. 12. 2021 žáci ZŠ a SŠ učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Foto: Helena Brunnerová
Propagace vědy na sociálních sítích

Generace Mendel je aktivní na Facebooku , Instagramu a nově i na Twitteru . Zde všude lze sledovat zajímavosti a aktuality ze světa vědy podané srozumitelnou a poutavou formou.

Přednášky pro veřejnost

V uplynulých dvou letech proběhlo několik přednášek o geneticky modifikovaných organismech s názvem GMO pod lupou. Přednášky se konaly především v Brně (například Kavárna Trojka, Café Práh), ale i v Kroměříži. Po přednášce vždy následovala debata s účastníky, kteří později mohli ohodnotit kvalitu přednášky v dotazníku na webových stránkách Generace Mendel.

Vědecký PUBkvíz

Několikrát do roka Generace Mendel organizuje vědecký PUBkvíz v rámci Brna. Pozvánky na tuto akci jsou vždy zveřejněny na jejich Facebooku.

Biologické online kurzy

Studenti z Generace Mendel také vytvořili okolo 40 online kurzů v podobě článků s doprovodnými obrázky a schématy, na jejichž konci je vždy připraven kvíz s několika otázkami. Po zodpovězení všech otázek získá čtenář certifikát se svou procentuální úspěšností. Kurzy jsou určeny především pro žáky středních škol a přibližují témata z oborů molekulární a buněčné biologie, bioinformatiky, mikrobiologie a dalších. Některé kurzy jsou v angličtině, proto je lze využít i v rámci mezipředmětových projektů.

Přednášky na středních školách

Jeden ze záměrů Generace Mendel je také zvýšit znalosti žáků o molekulární biologii a jejím praktickém využití.

„Z vlastní zkušenosti víme, že žáci středních škol mají různé povědomí o příležitostech práce v oblasti výzkumu a možnostech studia moderní biologie. Rádi bychom rozšířili informovanost a přehled žáků v této oblasti a inspirovali mladé lidi k realizaci jejich cílů.“

Generace Mendel

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info