Didaktické kvarteto rostlin

Systém vyšších rostlin je pro řadu lidí nezáživným tématem. Zpestřete svým studentům výuku botaniky a dejte jim v hodině prostor zahrát si společenskou hru, prostřednictvím které si nenásilnou formou zopakují 32 běžných cévnatých rostlin, jejich ekologii, systematické zařazení a stanoviště. Představujeme vám kvarteto, které vytvořil absolvent Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity – Mgr. Ondřej Škrabal.

24. 10. 2022 učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Ukázka hracích karet z kvarteta Ondřeje Škrabala

Ondřej Škrabal se ve své diplomové práci věnoval květeně Opavska, na území mezi Kobeřicemi a Oldřišovem. Odvedl opravdu velký kus práce – při terénním průzkumu zaznamenal přes 560 druhů cévnatých rostlin a vytvořil jejich herbářové položky, které jsou nyní součástí Herbářové sbírky Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity.

Důležitou součástí Ondřejovy práce je tzv. didaktická část, v rámci které vytvořil netradiční výukovou pomůcku – kvarteto. Hrací sada obsahuje celkem 32 karet. Na každé hrací kartě je vyobrazen jeden rostlinný druh, který je snadno rozpoznatelný a běžně roste na Opavsku. Každá karta dále obsahuje české a latinské jméno dané rostliny, české a latinské jméno její čeledi a stručný popis stanovišť, na kterých se nejčastěji vyskytuje. Karty jsou seskupeny do kategorií (čtveřic = kvartet) podle ekologie zobrazených druhů:

  1. mokřadní rostliny
  2. jarní geofyty
  3. polní plevele
  4. stepní rostliny
  5. ruderální rostliny
  6. rostliny vlhkých luk
  7. lesní byliny
  8. invazní rostliny

Propojit společenskou hru, botaniku a ekologii byl opravdu inovativní nápad. Posuďte sami!

Škrabal O. (2019). Tyto soubory jsou publikovány pod licencí Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika.

Zdroje

  • Škrabal O. (2019) Květena území mezi Kobeřicemi a Oldřišovem na Opavsku. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Brno. Archiv práce

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info