Botanická fotogalerie

Botanická fotogalerie je online fotografická databáze cévnatých rostlin a rostlinných společenstev České republiky, za jejímž vznikem stojí botanička Dana Holubová (Michalcová) a její kolegové z Ústavu botaniky a zoologie (ÚBZ) PřF MU. Databáze obsahuje především plané a zplanělé rostliny, ale i běžně pěstované plodiny a vysazované exotické dřeviny.

22. 5. 2021 žáci ZŠ a SŠ učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Bez popisku

Hlavní funkce Botanické fotogalerie

  1. Vyhledávání druhů rostlin na základě až 28 různých parametrů. Druhy můžete hledat pomocí základní (např. životní forma, barva květu a plodu, doba květu) nebo rozšířené sady parametrů (např. systematické zařazení, typ květu, listu a plodu, informace o nálezové lokalitě). Pokud nejste zdatní v morfologické terminologii, nemusíte zoufat. U všech parametrů najdete jejich vysvětlení, případně schematické nákresy.
  2. Prohlížení fotografií rostlin. U jednotlivých druhů najdete nejen jejich fotografie a kresby, ale i základní informace, etymologii či různé zajímavosti. Navíc je možné prostřednictvím přímých odkazů rychle získat další rozšiřující informace o prohlížené rostlině z jiných databází (např. Pladias, Botany.cz, Biolib).
  3. Procvičování poznávání rostlin. Seznam procvičovaných druhů si můžete individuálně nastavit (např. všechny žlutě kvetoucí horské rostliny) nebo můžete využít připravené tematické okruhy (např. dřeviny, ohrožené druhy ČR, povinné pensum pro studenty MU).

Navíc tento webový portál nabízí pestrou sbírku pokusů, pozorování, netradičních receptů či krátké zajímavé články a videa, které mohou sloužit učitelům biologie v praktické výuce.

Botanická fotogalerie funguje i ve zjednodušené mobilní verzi. Více informací o tomto tématu naleznete v našem dalším článku.

Zdroje

  • Michalcová D. (2013) Botanická fotogalerie a další pomůcky k určování rostlin. Živa 1/2013: XI–XII.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info