Mobilní aplikace – Botanická fotogalerie

Botanická fotogalerie je fotografická databáze cévnatých rostlin a rostlinných společenstev České republiky, kterou lze prohlížet nejen na počítači, ale i na mobilním telefonu, tabletu a dalších chytrých zařízeních. Mobilní zjednodušená verze databáze nabízí tři odvozené aplikace, vytvořené pro operační systém Android: botanický atlas, klíč a poznávačka rostlin.

2. 6. 2021 žáci ZŠ a SŠ učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Bez popisku

1. Botanický atlas

Tato aplikace umožňuje jednoduché vyhledávání rostlin podle jejich názvu (českého a vědeckého). Atlas zahrnuje více než 3,2 tis. taxonů a přes 19 tis. fotografií. Každý taxon má vlastní přehledný profil, obsahující základní informace (např. systematické zařazení, životní forma, biotop) a minimálně jednu fotografii. Botanický atlas funguje off-line v rámci aplikace Memento Database, která slouží ke správě databází (v případě atlasu umožňuje uživateli např. vytvořit si vlastní knihovnu oblíbených rostlin) a je zdarma dostupná na Google Play. Další informace o botanickém atlasu, jeho instalaci a fungování najdete v manuálu.

2. Botanický klíč (FlowerID)

Botanický klíč slouží k určování lučních a lesních kvetoucích rostlin České republiky. Identifikace druhů je snadná a probíhá na základě několika otázek (např. jaká je barva květu, okraj a tvar listu zkoumané rostliny), jež jsou doprovázeny názornými kresbami. Uživatel může nabízené rostliny i otázky průběžně filtrovat. Aplikace FlowerID je také zdarma ke stažení na Google Play.

3. Poznávačka rostlin

Poslední aplikace umožňuje efektivní procvičování poznávání druhů. Botanická fotogalerie nabízí zdarma ke stažení 11 různých poznávaček, např. jarní květy, dřeviny, trávy, ohrožené druhy České republiky, penzum druhů pro účastníky Biologické olympiády nebo studenty MUNI. Jednotlivé poznávačky se skládají ze série virtuálních kartiček, vytvořených v programu Anki, které se v chytrém zařízení zobrazují pomocí aplikace AnkiDroid (lze bezplatně stáhnout na Google Play). Kartičky mají na přední straně fotografie procvičované rostliny, jež zachycují její celkový habitus i různé detaily (např. květ či list), na kterých se nachází důležité determinační znaky. Uživatel si prohlédne fotografie, zkusí si říct český, případně vědecký název rostliny a její čeledi. Poté si zobrazí odpověď na zadní straně kartičky a ověří si správnost svého určení. Přesnost své odpovědi si uživatel sám ohodnotí a tímto způsobem ovlivní, jak často mu bude aplikace danou kartičku-rostlinu zobrazovat. Uživatel si navíc může nastavit vlastní systém procvičování (např. celkový počet kartiček-rostlin, jejichž poznávání bude denně zkoušet). Podrobný návod k instalaci naleznete na stránkách Botanické fotogalerie.

Bez popisku

Zdroje


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info