Matematik Otakar Borůvka byl gentleman ze staré školy, s neuvěřitelnou pamětí
Přečtěte si rozhovor o životě a díle Otakara Borůvky, matematika, na nějž zavzpomínal Eduard Fuchs, který se s ním setkával téměř 30 let.
Není snadné přesvědčit širokou veřejnost, že s matematikou může být i zábava. Snažíme se o to různými způsoby, čas od času dokonce i matematickým divadlem.
O víkendu 8.-10. září proběhl na brněnských Veletrzích Festival vědy a techniky, pořádaný Hvězdárnou a planetáriem Brno. Přírodovědecká fakulta MU se festivalu účastní každoročně, a to s největším zastoupením v počtu stanovišť z celé univerzity. Program Ústavu matematiky a statistiky se s každým rokem rozrůstá, takže jsme se letos roztáhli do dvou různých, přesto stále sousedících stánků
Na prvním stánku pod vedením docentky Přibylové se malí i velcí mohli seznámit s Gaussovou křivkou prostřednictvím stroje na náhodu vyrobeného z lega, odhalit, jak kytičky v přírodě rostou po vzoru Fibonacciho posloupnosti, nebo proniknout do tajů Mendelovy genetiky křížením alel nejen hrášků, ale i při dědění barvy lidských očí po rodičích.
Druhý stánek docenta Zemánka byl více teoreticky zaměřený a v několika navazujících úlohách jsme na něm se zájemci o matematiku hledali optimální řešení v oblastech dopravy a architektury. Jak víme, matematika je všude kolem nás, a to dokazuje i samotný pavilon A, v němž festival probíhá, jehož stropy jsou postavené v optimálním tvaru řetězovky.
Kromě stánků jsme si pro návštěvníky již třetím rokem připravili matematické představení na Divadlo vědy, kde jinak vystupují pouze instituce jako VIDA centrum a chemická sekce ze střední průmyslové školy i z VUT se svými barevnými a hlasitými pokusy. Smyslem představení není si společně s diváky zopakovat malou násobilku nebo jim vysvětlit problém Riemannovy hypotézy, ale představit jim netradiční, zajímavé problémy, ať už nevyřešené, nebo společně s řešením, které se mohou vyskytnout i ve světě okolo nich a zároveň nebudou příliš náročné na pochopení.
Představení se snažíme rok co rok měnit, vymýšlet nové scénáře a postupně víc a víc zapojovat studenty, budoucí učitele matematiky. Letošní téma „Proč nezvat matematika na oslavu narozenin“ se zabývalo převážně férovým dělením – nejen se zbytkem, ale také bonbónů či dortu. Představte si, že jste hostitel a váš dort pro hosty je zčásti lentilkový, zčásti krémový. Kdyby chtěl každý z hostů jinou část, je dělení snadné. Co když ale někteří budou chtít stejný kousek? Jak je spravedlivě podělit, aby si své kousky nezáviděli? Pozvěte si matematika a on vám problém vyřeší. Ale pozor, aby se do úkolu nezabral natolik, že dort rozkrájí na úplnou kaši!
Pokud jste představení na Festivalu vědy a techniky nestihli nebo by vás zajímal náš program ze stánků, další příležitost je na Noci vědců 6. 10. 2023. Budeme se těšit
Přečtěte si rozhovor o životě a díle Otakara Borůvky, matematika, na nějž zavzpomínal Eduard Fuchs, který se s ním setkával téměř 30 let.
Rozhovor s doc. Mgr. Petrem Zemánkem, Ph.D. o jeho cestě k popularizování matematiky pro širokou veřejnost