Biologie nádorů pro každého aneb buněčná filozofie

2 kredity / předmět

Bi1500, podzimní semestr

2 hodiny týdně, kolokvium

26. 9. 2022 Bc. studium Mgr. studium

Bez popisku

Podívejte se na předměty v ISu: Bi1500.

Co se dozvíte?

V tomto předmětu se naučíte chápat jak a proč vznikají nádory, a postupně proniknete hlouběji do tajů světa buněk. Získáte jasnější představu o základních pravidlech chování buněk ve zdravém mnohobuněčném organismu. Výklad je fakt srozumitelný – k jeho pochopení vám postačí středoškolské znalosti základů buněčné biologie. Nejlepší na tomto předmětu je, že se v něm dozvíte spoustu zajímavostí a faktů o buňkách, ze kterých budete spolu s paní profesorkou Šmardovou odvozovat obecnější pravidla a principy lidského chování v naší společnosti.

Jak samotný předmět probíhá?

Předmět probíhá formou přednášek, které vám ale rozhodně nedovolí spát. Nejen že jsou samotná témata nesmírně zajímavá, ale i způsob přednášení a kladení otázek paní profesorkou Šmardovou vás udrží v plné pozornosti. Na závěr semestru si navíc můžete vyměnit s vyučující svůj vlastní promyšlený názor, k němuž jste během semestru dospěli, prostřednictvím eseje, kterou na konci semestru odevzdáte.

Proč si vybrat právě tento předmět?

  1. Tento předmět je skvělý díky jeho mezioborovému pohledu. Doslova otevírá dveře úplně jinému způsobu přemýšlení, vybízí pustit se dál, přemýšlet, pohlédnout za obzor buněčné biologie. Nečekaně vás vtáhne do napínavého hledání paralel mezi světem buněk a světem lidí. Komu budete fandit – nádorovým buňkám, nebo těm poslušným a zodpovědným?
  2. Vyučující, prof. Jana Šmardová, je velmi inspirativní osobnost. Rozhovor s ní o tomto kurzu najdete v článku Buněčná filozofie aneb biologie na křižovatce.
  3. K tomuto kurzu jsou i skripta! Jmenují se Co nás učí nádory – paralely v chování buněk a lidí. Paní profesorka za tuto srozumitelnou a krásně ilustrovanou knihu získala dokonce medaili.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info