Chráněná území Brna a okolí 1 & 2

2 kredity / předmět

Bi6681 Chráněná území Brna a okolí 1 – jarní semestr (liché roky)

Bi6682 Chráněná území Brna a okolí 2 – jarní semestr (sudé roky)

kombinace dvouhodinových přednášek a polodenních exkurzí, zápočet

10. 10. 2022 Bc. studium Mgr. studium

Bez popisku

Podívejte se na předměty v ISu: Bi6681 & Bi6682.

Není nutné tyto předměty absolvovat v pořadí, které indikuje jejich název. Předmět „Chráněná území Brna a okolí 1” má sice úvodní přednášku věnovanou charakteristice přírodních podmínek Brna, ale klidně si může nejdříve zapsat „Chráněná území Brna a okolí 2”.

Jak předměty probíhají a co se v nich dozvíte?

Oba předměty lze rozdělit na dvě části: teoretickou (přednášky) a terénní (exkurze).

  • V první půlce semestru absolvujete celkem čtyři dvouhodinové přednášky (jedna přednáška týdně), ve kterých se seznámíte s historií, přírodními podmínkami (geologie, klima apod.), předmětem ochrany a případně i managementem vybraných chráněných lokalit v Brně a blízkém okolí.
  • V druhé půlce semestru tyto lokality navštívíte a na vlastní oči uvidíte, co jste slyšeli na přednáškách. V rámci každého předmětu se organizuje až 10 půldenních exkurzí. Pro získání zápočtu je nutné absolvovat alespoň 75 % z celkového počtu uskutečněných terénních výjezdů.

Termíny jednotlivých exkurzí se vždy domlouvají se studenty, takže se nemusíte bát, že byste kvůli kolizi v rozvrhu nemohli vyrazit do terénu. Realizaci exkurzí neohrozil dokonce ani COVID-19. Po dohodě vyučujícího se studenty proběhly exkurze blokově – v období, kdy byla vládní protipandemická opatření rozvolněná. O terénní část tedy určitě nebudete ochuzeni!

Protože si předměty tradičně zapisuje menší počet studentů, bývá možné na exkurze vyrazit ústavním autem, které zajistí vyučující. Odpadnou vám tak starosti (a výdaje) spojené s dopravou, což vás určitě potěší.

Terénní část obou předmětů je tradičně odstartována exkurzí za bledulemi – buď do Přírodní rezervace (PR) Rakovecké stráně nebo PR Údolí Chlébského potoka. Po dlouhém zimním a náročném zkouškovém období se tedy máte na co těšit.

Proč si vybrat právě tento předmět?

Poznáte biologicky cenné lokality v Brně a přilehlých územích, seznámíte se s celou řadou vzácných a chráněných rostlin i živočichů, a zopakujete si poznávání běžných druhů naší flóry i fauny. Znalosti získané v těchto předmětech se vám budou hodit nejen u státních závěrečných zkoušek (poznávačka), ale i ve vaší budoucí roli učitele. Můžete, například, se svými budoucími žáky vyrazit na jednu z významných brněnských lokalit a ukázat jim tamní vzácnou přírodu. Pokud tedy plánujete po svých studiích učit na škole v Jihomoravském kraji, určitě nepropásněte možnost absolvovat tyto předměty.

Kromě odborné stránky, jsou oba předměty bezesporu přínosné i ze společenského hlediska. Během exkurzí blíže poznáte své spolužáky i vyučujícího – Pavla Veselého, který se klidně může stát vaším školitelem. Určitě se tedy neostýchejte a na exkurzích se ptejte a diskutujte nejen o odborných věcech, neboť jak praví staré přísloví: „Kdo se na nic neptá, nic se nedoví”. A kdy jindy se ptát než během exkurzí do přírody, které probíhají spíše neformálně a v přátelském duchu?


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info