Příroda do kapsy

Jsi učitel biologie, který chce své žáky zaujmout? Jsi žák, který se chce učit různými zábavnými způsoby? V tom případě určitě vyzkoušej výukové karty a další materiál od Jany Posslové, který ti zpříjemní a oživí učení (se) botaniky a zoologie.

4. 1. 2022 žáci ZŠ a SŠ učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Foto: Jana Posslová

Jana Posslová, absolventka Přírodovědecké fakulty MU, tvoří výukové karty, plakáty, pexesa, hry, omalovánky a nálepky s přírodovědnou tématikou. Tyto materiály lze použít ve škole a v jiných vzdělávacích platformách nebo také doma.

Výukové poznávací karty

Výukové poznávací karty jsou opatřeny detailními ilustracemi z jedné strany a stručným vědeckým popisem ze strany druhé. Karty jsou v českém jazyce. Výjimkou je sada Birds (ptáci), která je v angličtině. Cizojazyčné karty z této sady lze využít například v mezipředmětové výuce.

K dostání je více než deset sad výukových karet, z nichž nejprodávanější jsou například:

  • Rostliny okolo lidských sídel
  • Naši ptáci
  • Brouci
  • Nejkrásnější minerály a polodrahokamy
  • Léčivé rostliny
  • Barvy v přírodě
  • Zvířata celého světa

Velmi oblíbené jsou karty s pokusy (sady Jednoduché pokusy pro zkoumání lidského tělaJednoduché pokusy pro zkoumání přírody), díky nimž si děti ani nevšimnou, že se učí. Pomůcky pro tyto pokusy jsou obyčejné věci, které máme všichni doma.

Pro mladší děti mohou být vhodné karty propojující přírodovědu s matematikou (sada Počítání) či češtinou (sady První čteníVeršovaná zvířecí abeceda). Sada karet s názvem Co se děje v trávě? kombinuje poznávání bezobratlých s pohybovou hrou, a může ozvláštnit školní výuku či pobyt v přírodě.

Plakáty

Plakáty jsou primárně určeny jako doplněk ke kartám, mohou se však skvěle hodit i do přírodovědné třídy či do školní laboratoře. K dostání jsou plakáty o hmyzu, léčivých rostlinách, lesních zvířatech, ptácích, rostlinách okolo lidských sídel, zvířatech ze statku či o velrybách a ostatních kytovcích.

Pexesa, omalovánky a nálepky

Pexesa obsahují 16 dvojic karet. Pexeso Z přírody, které je zaměřeno na hmyz, či pexeso Lesní zvířata by mohlo sloužit jako doplňující výukový materiál k terénnímu cvičení, k opakování poznávání živočichů či jako odměna a odpočinková aktivita po učení příslušných osnov. Odměnou pro mladší děti mohou být i omalovánky, které zároveň mohou sloužit učitelům jako antistresový nástroj.

Blog, e-shop a facebook

Na webových stránkách Příroda do kapsy najdete kromě podrobně popsaných a nafocených materiálů také blog s nápady, jak děti učit o přírodě kolem nás. Nové produkty a tipy jak s nimi pracovat můžete sledovat také na stejnojmenném Facebooku. Novinkou je třeba textilní mapa s kartami zvířat z celého světa nebo minisbírka křemičitých minerálů, která slouží jako doplnění karet o minerálech a polodrahokamech. V následujícím roce se autorka plánuje více věnovat botanice, nyní dokončuje přípravu kartiček s listnatými dřevinami.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info