Sochy na MUNI

Prameny země, Eva a Marie, Tanečník. Pod těmito jmény se skrývají sochařská díla. Objevování soch Masarykovi univerzity je vzrušující výlet pro dobrodruhy i pro nadšence umění. Přečtěte si našeho průvodce, nech se na svých potulkách zcela neztratíte. 

19. 9. 2021 žáci ZŠ a SŠ studenti učitelství

Bez popisku

Pokud jste někdy procházeli bohunickým kampusem nebo jiným areálem Masarykovy univerzity, mohli jste si všimnout nevšedních soch, které zkrášlují venkovní i vnitřní veřejně dostupné prostory. Některých si všimnete snadno, jiné denně míjíte, dokud se jednou nepodíváte pořádně a nezjistíte, že fontána před rektorátem, kolem které jste bez většího pozastavení pocházeli celé roky je dílem architekta a sochaře Zdeňka Makovského.

Naše univerzita se tímto projektem vlastně proměnila v obrovskou galerii umění. Díla, která si zde můžete prohlédnout jsou vskutku rozmanitá. Vedle realistických soch, jako jsou busty  T. G. Masaryka, který má před starým sídlem Lékařské fakulty i celou sochu, nebo Edvarda Beneše, najdeme i sochy evokující bájné živočichy a připomínky tragických událostí, jako plastika Vlny v areálu Lékařské fakulty na Komenského náměstí. 

Studentům přírodovědecké fakulty budou asi nejlépe známé sochy stojící v areálu bohunického kampusu nebo v areálu na Kotlářské.

Hadicová postava Tanečníka, patří k těm novějším dílům, na rozdíl od výše zmíněných děl zdobí univerzitu jen něco přes deset let. Patří do celého cyklu Tanečníků a dříve byli v areálu umístěni i jeho „sourozenci“.

Další z plastik jste si dříve mohli prohlédnout před Janáčkovým divadlem. Nakloněné kruhy nyní ve svém nekonečném valivém pohybu stojí mezi budovami A16 a A18.

Již méně návštěvníků univerzity se dostane k plastikám Eva a Marie, které Anatomickému ústavu věnoval autor Olbram Zoubek jako poctu dárcům, kteří po smrti věnovali svá těla Lékařské fakultě k vědeckým a studijním účelům. Nalézt zmiňované plastiky můžete na malé travnaté části právě v srdci anatomického ústavu. Nikdy nekončící vzdělávací proces symbolizuje bronzová plastika Vladimíra Preclíka mezi pavilony A5 a A10. 

Plastika, které si ale musel všimnout snad každý, kdo kdy bohunický kampus navštívil, nese název Red is coming a je dílem Krištofa Kintera. Dlouhodobě zapůjčené dílo z červeného polyuretanu zdobí vstupní pavilon, kde hladce navazuje na červenou barvu vstupního portálu. Pokud vám evokuje krev, jste na správné stopě, není náhodou, že se toto dílo nachází na území lékařské fakulty a sotva pár set metrů od transfuzního centra fakultní nemocnice.

Pokud jste studovali v areálu na Kotlářské, tak víte, že kromě nejnádhernějšího jara, když začnou kvést magnolie, se může chlubit i několikery díly. Nejvýraznější, s názvem Kroužkování, se nachází přímo ve středu areálu na malém náměstíčku s lavičkami. Autorem je Marius Kotrba. Pokud vám konstrukce propletených lidských postav připomíná jinou brněnskou sochu a pokud tato socha stojí před budovou Nejvyššího správního soudu, máte pravdu. I tuto stvořil pan Kotrba. O něco dále, před budovou knihovny, se nachází třímetrová kinetická plastika Pavla Tasovského. Na vrcholu kovové konstrukce se nachází jen hrubě opracovaný kus kamene připomínající díky kyvadlu neustále přikyvující hlavu. 

Všimli jste si někdy, že jsou v botanické zahradě umístěny čtyři sochařské instalace ve formě fontán z cyklu Prameny země? Každý z nich je dílem Jana Šimka a má svůj vlastní význam. Až příště přijdete obdivovat kvetoucí záhony či skleníky, zastavte se na chvíli u Kruhu mlčení nebo vápencových Svědků věků

Toto je pouze letmý průchod a ochutnávka toho, co vše můžete na univerzitní půdě zahlédnout. Mohu vám jen doporučit, abyste si místa prošli, přečetli si o jejich tvůrcích a významu, který přesahuje okrajové zmínky nacházející se v tomto článku. 

Pokud byste se o sochách chtěli dozvědět vše na jednom místě, mám pro vás dobrou zprávu. Ve spolupráci Magistrátu města Brna a Masarykovy univerzity vznikla story mapa, která vás nejen po všech zmíněných dílech provede.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info