Půl století působení doc. Laciny ve službách fyziky
Rozhovor s docentem PřF MU
Rok 2025 UNESCO oficiálně vyhlásilo Rokem kvantové fyziky a technologií. Rádo tím zvýšil povědomí veřejnosti o této velmi zajímavé části lidské historie. V roce 1925 položili Niels Bohr a Werner Heisenberg základy moderní kvantové fyziky, když vypracovali teorii matické mechaniky. Na ně pak navazovali další velcí fyzici dvacátého století jako Planck, Einstein nebo Schrödinger. Široké uplatnění kvantových principů sice přišlo až později, ale to nic nemění na skutečnosti, že dnešní svět by se bez nich neobešel.
Kvantový svět je pro mnoho lidí velkou neznámou. Je to svět, v němž je světlo současně částicí i vlnou, kde elektron může existovat na více místech zároveň a kde částice vzdálené miliony světelných let zůstávají propojené. V tomto podivném světě i samotné pozorování experimentu ovlivní jeho výsledek. Mnoho lidí vnímá kvantový svět jako něco záhadného, s čím nikdy nepřijdou do styku. Právě toto přesvědčení se UNESCO snaží narušit a ukázat veřejnosti význam dalšího výzkumu v této oblasti.
„Výzkum kvantových jevů narušuje naše chápání reality a právě prostřednictvím tohoto výzkumu nacházíme nové technologie, které mohou mít významný dopad na společnost.“
nositel Nobelovy ceny Alain Aspect
Objevy kvantové mechaniky rozšířeny zdokonalených polovodičových technologií, které mají nenahraditelné uplatnění ve veškeré elektronice, kterou využíváme denně. Stojí také za vznikem kvantových počítačů, jež jsou schopny výrazně urychlit další výzkum napříč všemi oblastmi – od materiálových věd až po vývoj nových léků v medicíně. Umožňují rovněž kvantové šifrování. To má využití v zabezpečení informací, ať už v komunikaci nebo bankovnictví.
Akce probíhá celosvětově formou pořádání přednášek a akcí pro veřejnost na témata kvantového světa. Do projektu se účastní i brněnská hvězdárna, která během dubna zorganizovala 5 vědecko-populárních přednášek. Přednášející z řady Akademie věd ČR a Karlovy univerzity doplnila i známá talkshow Vědátoři na pivu . Další akce podobné po celém světě můžete najít na oficiálních stránkách IYQ: https://quantum2025.org/events/ .
Dalším zúčastněným městem v ČR je Olomouc, kde proběhne jednodenní workshop s názvem Kvantová Olomouc na Katedře optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, který se vyrábí v září 2025.