LASER – mocná zbraň v rukou analytického chemika
Prezentace a videonahrávka z přednášky pana doc. Novotného
V rámci diplomové práce Tomáše Pinky vznikla v červnu 2021 on-line databáze chemických experimentů využitelných ve výuce chemie na středních a základních školách a v mimoškolním vzdělávání. Zvláštní pozornost je věnována legislativě ohledně bezpečnosti pokusů – databáze obsahuje filtry pro praktické vyhledávání pokusů dle typu školy, kde je lze provádět.
Tato diplomová práce se věnuje problematice chemických experimentů a legislativě upravující nakládání s chemickými látkami na základních a středních školách. Uvádí stručný přehled aktuální legislativy, která upravuje nakládání s chemickými látkami žáky mladších 18 let. Součástí textu práce je také přehled českých i zahraničních internetových databází pokusů. Hlavním výsledkem této práce je vytvoření didaktického návrhu databáze chemických experimentů, které tuto legislativu zohledňuje při filtrování pokusů. V samotném textu práce najdete podrobný popis jednotlivých částí databáze, který může sloužit jako návod pro její užívání.
Databáze je zpracována ve formě webových stránek a nyní obsahuje 12 experimentů (viz Obr. 2) a je nachystána pro vkládání dalších. Student v rámci chemického kroužku na ZŠ ověřil většinu experimentů vložených do databáze a vytvořil k nim rozšiřující materiály (např. pracovní listy).
Mezi hlavní přednosti databáze patří zakomponování výše uvedeného legislativního přehledu, který se projeví při filtrování pokusů: zohledňuje použité látky a to, zda s nimi žáci mohou, podle současné legislativy, v rámci výuky nakládat (Obr. 2 – filtrování, Obr. 3 – výpis podmínek v „Typu školy“ u daného experimentu). Další velká přednost databáze je v propracovaném tematickém zařazení experimentu, které student navrhl na základě studia RVP pro gymnázia a literatury věnující se chemickým experimentům na školách.
Součástí databáze pokusů je databáze chemických látek (Obr. 5) používaných při pokusech na základních a středních školách a databáze pomůcek (Obr. 6). Databáze chemických látek obsahuje velké množství běžně používaných pomůcek a chemikálií. V databázi chemikálií je možné vyhledávat látky podle názvu nebo vzorce. Také je možné si nechat vypsat všechny látky podle zvoleného počátečního písmena v názvu.
Jednodušší organické látky je nutné vyhledávat pomocí strukturního vzorce, složitější potom podle vzorce sumárního. Při vyhledávání také nehraje roli jestli se použijí velká nebo malá písmena.
U každé chemikálie je uvedena řada informací: název látky, vzorce sloučeniny, odkaz na informace o látce na Wikipedii (pokud na nich daná látka měla vytvořený záznam), GHS symboly (získané z databáze GESTIS), identifikační čísla CAS a EC (rovněž získána z databáze GESTIS), formu, H-věty (v závislosti na koncentračních limitech) a informaci jestli a za jakých podmínek s látkou mohou žáci pracovat (po kliknutí na pojmy se zobrazí nápověda). Databáze pomůcek (Obr. 6) díky souhlasu firmy Verkon obsahuje profesionální fotografie laboratorních pomůcek.
Databáze chemických experimentů obsahuje části, které je možné dále, např. také na základě konzultací s učiteli z praxe rozšiřovat a optimalizovat. Chystá se její zakomponování do portálu Webchemie (sekce Pokusy), kde bude informováno o novinkách v této databázi.