Inspirativní webové stránky
Výběr inspirativních webových stránek poskytujících výukové materiály pro výuku biologie
Cestou do školy či do práce, v dopravní zácpě, při ranním běhu nebo při domácích pracích. I tyto momenty lze využít k poslechu podcastů, které nás příjemnou, zajímavou a mnohdy zábavnou formou mohou vzdělávat. Další výhodou podcastů je, že stejnou epizodu může poslouchat žák i učitel a v hodině biologie si pak mohou vyměnit své dojmy, diskutovat a hledat společné závěry.
S podcasty se v posledních letech roztrhl pytel. Mluvené nahrávky se šíří přes internet a jsou dostupné v aplikacích jako Spotify, Apple Podcast, Google Podcasts, Soundcloud, České podcasty a další. Oproti klasickému rádiu mají podcasty hned několik výhod: jednotlivé epizody i čas poslechu si vybíráte sami, jsou dostupné téměř kdekoliv, není třeba jim věnovat plnou pozornost a tak se hodí i jako doplňková činnost. Především v angličtině, ale v poslední době též v češtině, nabízejí podcasty nepřebernou šíři témat, od politiky, přes lifestyle, po vzdělávání.
Podcasty mohou využít zvídaví žáci jako doplňující materiál k základnímu učivu. Stejně dobře ale mohou posloužit i učitelům k rozšíření či prohloubení jejich znalostí. Přinášíme vám přehled aktuálních českých podcastů s biologickou tématikou, který jsme na závěr doplnili i několika podcasty v anglickém jazyce.
Podcast Českého rozhlasu o fascinujícím světě přírody. Nabízí rozhovory s vědci na nespočet témat – od fungování buněk přes zajímavosti o zvířatech a rostlinách, přírodní krásy a jejich ochranu, až po ekologické problémy současnosti a zprávy ze světa přírodovědeckého výzkumu. Mimo jiné přináší také novinky z českých zoo.
Vědecko-populární reportáže, rozhovory a dokumenty pro všechny. Podcast Českého rozhlasu, v němž ochutnáte vždy mix několika témat, například v letošním prvním listopadovém dílu se dozvíte o nebezpečných krmítkách, sopečných erupcích a spolupráci delfínů. Pořad založil Josef Kleibl v roce 1963. Od té doby na jednotlivých dílech spolupracovalo mnoho známých českých vědců, v posledních letech například astronom Jiří Grygar, biolog Jaroslav Petr, fyzioložka nebo biochemička Helena Illnerová.
Magazín aktuálních informací a zajímavostí z různých oblastí vědeckého světa. Výběr toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém týdnu stalo ve vědě a výzkumu. Věnuje se novinkám ve světě technologií i novým objevům a nabízí také rozmanité reportáže z míst, kde se něco děje. Pořad navazoval na Týden ve vědě, který se vysílal od listopadu 2015. Od ledna 2022 se Magazín Leonardo nevysílá. Moderovali jej Magdaléna Trusinová a David Šťáhlavský.
Poslechněte si rozhovory s vědci a vědkyněmi z různých ústavů Akademi věd České republiky. Dozvíte se, na čem pracují, jak uvažují a jak vidí současný svět. Záběr podcastu je opravdu široký – od přírodních, přes humanitní, až po společenské vědy. Výzkumnými pracovišti a laboratořemi vás provede moderátorka Jitka Kostelníková.
Science slam je platformou k předávání nadšení pro vědu a výzkum. Širokou veřejnost oslovuje na pódiu, online a nyní i formou podcastu. Hosté Science slam podcast jsou vědci, specialisté daného oboru. S moderátorem Petrem Holíkem se baví o tom, co zkoumají, co je na tom baví, proč je jejich výzkum důležitý a jaké má dopady na společnost. O vědě vypráví srozumitelně a otevřeně.
Známí vědci objasňují dění v živé přírodě a známí umělci přibližují posluchačům jejich myšlení a tvůrčí práci, glosují všechny novinky o přírodě a lidech. Netradiční týdeník o vědě je vysílán na Českém rozhlase Plus.
Cena Neuron podporuje excelentní české vědkyně a vědce i osobnosti s mezinárodním přesahem. O laureátech Cen Neuron rozhoduje vědecká rada, která každý rok předává ocenění v sedmi oborech. V podcastu si poslechnete rozhovor s některými z oceněných vědců.
Odlehčený podcast Dany a Matyáše Adamových, zooložky a ekologa, kteří se již dlouhá léta věnují ornitologii, ochraně přírody a cestování. Podcast je určen pro ty, kteří milují ptáky a často o tom ještě ani neví. Kromě podcastu tvoří manželé Adamovi zajímavý obsah také na Facebooku, na Instagramu či na webových stránkách.
Každou neděli vychází odpolední reportáž ze zoologické zahrady – Safari Parku Dvůr Králové.
V podcastu objevujte svět rostlin, zahradní architektury i zahradnických novinek. Autory pořadu jsou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.
Podcast o všem, co je potřeba vědět o českých stromech a o projektu Sázíme budoucnost. Proč je důležité sázet stromy v českých městech a krajině? Jak nám stromy pomáhají? Jak správně na výsadbu a jak je důležitá následná péče? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v podcastu.
Podcast o ovocných stromech a sadaření v souladu s přírodou. Potulný sadař Dominik Grohmann a sadař z Vysočiny Honza Oulehla mluví v podcastu o ovocnářství i ve spojení s krajinou, životním prostředím či vztahů lidí ke krajině.
Podcast o mozku, mysli, biohackingu a fungování lidského organismu. Autoři podcastu Jiří Kryštof Jarmar a Vojtěch Hlaváček se spolu seznámili během studia biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze (UK). Dnes je jim už 25 a 26 let, snaží se pokaždé vědět o trochu víc, optimalizují si život, nakopávají svůj potenciál a sdílí to se světem.
Ekologická témata i novinky z oblasti ekologicky šetrného způsobu života. Hosty ve studiu jsou respektovaní lidé, kteří se zabývají životním prostředím. Aktuální ekologická témata mají jedinečné fórum, které nemá v českém éteru obdoby. Pořad moderuje Ondřej Novák, spolu s ním pořad tvoří Čestmír Klos. Pořad Natura se vysílá od listopadu 2015 a navazuje na programovou řadu Ekofórum.
Sníš o první výpravě do přírody, chystáš se na půlmaraton, nebo už máš za sebou trek v Himálaji? Poslechni si velká i malá dobrodružství žen, které rády tráví čas pod širým nebem. Outdoor má mnoho podob a je tu pro každou a každého, kdo se odhodlá obout boty a vyrazit ven. Ať už do městského parku nebo na vrcholky Patagonie. Podcast od Barči, která si v něm povídá s lezkyněmi, cyklistkami, běžkařkami, chodkyněmi, plavkyněmi, běžkyněmi, skialpinistkami, paraglidistkami, surfařkami, vodačkami, prostě s dobrodružkami začínajícími i pokročilými.
Aawesome jsou jednoduše dvě české holky Alča a Mája, které už procestovaly kus světa. Ve svých podcastech sdílí zážitky z cesty kolem světa, do Patagonie, do Kanady a na Aljašku. Tyto odvážné cestovatelky pořádají i přednášky, které nabízejí školám, festivalům a dalším organizacím.
Ať už je tématem popcorn nebo částicová fyzika, můžete se spolehnout na to, že BrainStuff prozkoumá – a vysvětlí – každodenní vědu ve světě kolem nás. Podcast vytvářejí Jonathan Strickland, Lauren Vogelbaum, Josh Clark, Ben Bowlin, Cristen Conger a Christian Sager. Někteří z nich jsou spisovatelé, jiní editoři či kameramani.
Podcast Yale University se věnuje zkoumání zásadních otázek, která bádání o zvířatech vyvolávají, včetně otázky, co to znamená být člověkem.
Zvířata se stále více dostávají do popředí výzkumných otázek – ne jako stíny lidských příběhů nebo jako bytosti, kterým chceme porozumět biologicky nebo čistě pro náš prospěch, ale jako bytosti, které mají svou vlastní historii, příběhy a zeměpisnou polohu. Kandidátka na doktorandské studium Claudia Hirtenfelder hovoří s vědci zabývajícími se studiem zvířat o některých z nejdůležitějších myšlenek, které vzešly z této nedávné změny úhlu pohledu.