Rozsivky, aneb co jsou zač a k čemu nám slouží?
Krátké edukativní video informující o charakteristice, morfologii, taxonomii a významu rozsivek, jedné z nejdůležitějších tříd řas
Jste začínající učitel a nevíte, kde hledat materiály pro výuku? Máte už něco odučeno, ale hledáte novou inspiraci? Anebo teprve studujete a potřebujete podporu pro své první výstupy? Pro všechny z vás nabízíme několik tipů.
Už se vám někdy stalo, že se hodiny kupily jedna za druhou, odpočinek žádný a další přípravu už opravdu nestíháte? Nebo vám nevyhovuje učebnice a chtěli byste jasně strukturovaný výukový materiál, který vás inspiruje? Pak přesně pro vás jsou materiály, které na svých stránkách zveřejňuje Gymnázium Milady Horákové. Každý z materiálů je schválený k nekomerčnímu použití a tím pádem máte volné ruce jej ve výuce použít, jak se vám zlíbí.
Na těchto stránkách najdete prakticky veškeré učivo středoškolské biologie. Obecná biologie je zastoupena tématy jako vlastnosti živých soustav přes komplexnější témata v podobě buňky a jednotlivých organel až po bakterie nebo viry. Botanická část biologie je zde taktéž kompletní. Od pletiv, přes houby, jednotlivé rostlinné orgány, vodní režim rostlin a další témata, až po krytosemenné rostliny. Zoologickou část reprezentují prakticky všechny živočišné skupiny, které byste mohli na vaší škole probírat. Zkrátka nepřijde ani biologie člověka. Zde témata pokrývají všechny orgánové soustavy lidského těla. Na stránce zároveň najdete učivo, které je možné probírat i v rámci seminářů. Ať už se jedná o detailnější vhled do fungování genetiky nebo témata jako etologie.
Pokud někdy zjistíte, že nestíháte, a na tu další přípravu byste potřebovali, aby měl den 25 hodin, nebo vám třeba prostě došla inspirace, určitě se můžete obrátit na Gymnázium Milady Horákové a použít některý ze zveřejněných materiálů.
Pokud jste už vyzkoušeli všechno na Gymnáziu Milady Horákové, můžete další volně dostupné materiály pro výuku nebo inspiraci nalézt na metodickém portálu RVP.CZ. Tento web nabízí podle zvolené kategorie desítky až stovky volně přístupných materiálů různých forem, kterými lehce obohatíte vaši výuku.
Rozsah materiálů je poměrně velký. Od prezentací přes hotové pracovní listy, návrhy praktických cvičení nebo zábavně pojaté hodiny jako například variace na populární Riskuj. Samozřejmostí jsou i již hotové testy, které mohou být inspirací pro pojetí toho vašeho. Materiály pokrývají prakticky všechny části biologie. Je možné filtrovat mezi jednotlivými kategoriemi a vyhledat si právě jen to téma které vás zajímá. Většina materiálů je již staršího data, přesto je mezi nimi spousta těch, které opravdu stojí za to a je možné je ihned uchopit a inspirovat se jimi pro další vyučovací hodiny. Jmenovitě lze vypíchnout například The Fish and Chips od Petra Tišla, kde je propojena systematika ryb s ekologií rybolovu s použitím českého i anglického názvosloví. Tato webová databáze samozřejmě nabízí materiály i pro další vyučovací předměty a můžete tak nakouknout i do hodin chemie, zeměpisu nebo třeba fyziky. Koneckonců, můžete zde vy sami nějaký materiál vložit a třeba pomůže někomu dalšímu. Zároveň to výukovými materiály nekončí. Najdete zde jak odborné články plné inspirace, tak odkazy nebo záznamy z webinářů a jiné další podpůrné materiály. Pro pravidelný příděl nových materiálů můžete tento web sledovat i na Facebooku.
Metodický portál RVP.CZ je velmi dobrou možností pro hledání inspirace do výuky nebo funguje jako rychlá pomoc při tvorbě výukových materiálů.
Pokud máte veškeré faktické poklady do výuky v pořádku a zdá se, že není co zlepšovat, inovace se může týkat i využití zajímavých fotografiích. Takové jste totiž možná ještě neviděli. Nikon’s Small World nabízí stovky nádherných fotografií ze světelných mikroskopů, které jistě zaujmou vás a vaše žáky. Fotografie jsou zveřejňovány v rámci stejnojmenné každoroční fotografické soutěže. Jakékoliv nekomerční použití je samozřejmě povoleno a koneckonců fotografie ze světelných mikroskopů můžete zkusit i vy společně s vaší třídou a třeba se budete chtít soutěže zúčastnit.
Za léta provozu této soutěže je fotografická databáze už opravdu široká. Od mikroskopických preparátů řas, sinic a nejmenších organismů, přes zástupce obratlovců jako želvy nebo chameleoni až po konkrétní části lidského těla nebo jednotlivé buňky. Fotografie jsou pořizovány za použití nejrůznější zobrazovací techniky. Například stereomikroskopie, která umožňuje nahlédnout doslova dovnitř těla nejrůznějších živočichů, darkfield, fotografie ve vysokém rozlišení, fluorescenční zobrazování a mnohé další. Samozřejmostí jsou i desítky videí, které ukazují některé jevy tak jak jste je ještě neviděli.
Pokud sháníte zajímavé fotografie nebo videa do výuky, určitě zamiřte na Nicon’s Small World a nepochybně zde najdete nepřeberné množství nádherného a zajímavého obsahu. Můžete sledovat také jejich Facebook, Instagram nebo YouTube, kde se k vám nejnovější fotografie dostanou jako první.