BIO influenceři – 1. část

Nevíte jak nadchnout své žáky pro studium přírodních věd? Jak jim vysvětlit mnohdy složité zákonitosti živé a neživé přírody? Inspirujte se těmi nejlepšími přírodovědeckými influencery! Ti totiž vědí, jak na to.

12. 12. 2022 žáci ZŠ a SŠ učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Foto: Lucia Cabajová

VEDECKE OKIENKO

Pokud máte instagram a ještě na vás nevyskočilo “vedecke okienko”, je nejvyšší čas jej začít sledovat. Při scrollování instagramem se díky tomu začnete nenásilně živit zajímavostmi ze světa biologie, chemie i fyziky. Reels s chemickými pokusy vás budou motivovat k realizaci různých experimentů ve vaší kuchyni a vtipná meme ze života učitelů přírodních věd zaženou (nejen) učitelský splín. O Velikonocích na vás vyskočí fylogenetický strom znázorňující fakt, že vejce bylo dřív než slepice, a 4. května se dozvíte, kdy bude v našem světě pravděpodobně sestaven světelný meč. A když vám bude smutno, z příspěvku o chemickém složení slz pochopíte, proč je dobré se vyplakat.
Autorem tohoto účtu je Ivo Gábriš, který vystudoval učitelství středoškolské biologie a chemie na Přírodovědecké fakultě MU. V současnosti vyučuje chemii na dvojjazyčném gymnáziu C. S. Lewise v Bratislavě. Ivo o sobě říká, že hoří (někdy i doslova) pro vědu a snaží se zapálit i ostatní. To se mu daří ve třídách gymnázia, na instagramu (přes 21 tisíc sledujících) či na Tiktoku (přes 35 tisíc sledujících). Několik jeho videí najdete i na YouTube. Se svými sledujícími Ivo komunikuje přes Discord.
Jak vzniklo vedecke okienko, kolik času Ivovi trvá natočit jedno video, nebo zda už si při provádění pokusů někdy ublížil, si můžete přečíst v časopise Forbes nebo poslechnout v podcastu funrádia.

ÚNIKY ZA PŘÍRODOU

Dana a Matyáš Adamovi jsou dva svobodomyslní nadšenci pro přírodu a cestování. Pozorování ptáků se pro ně stalo spolehlivou motivací pro pravidelné úniky za přírodou, ať už u nás či do exotických koutů světa. Své nadšení do pozorování ptáků a přírody jako celku se snaží předávat dál, ať už při jejich působení na univerzitě, komunitní škole či při workshopech pro veřejnost i děti. K jejich unikání se můžete přidat online jak na webových stránkách tak sociálních sítích (instagram, facebook), kde se věnují:

Jejich tvorbu můžete zažít také offline zakoupením konverzační hry „Na-Plk: Párová ptačí terapie“ či stažením příruček „Ptačí terapie I - Jak dostat kus přírody před okno vašeho obýváku“ a „Ptačí terapie II - Jak připravit (nejen) zahradu pro Vaše opeřené sousedy“.

ORNITOLOG NA DRÁTĚ

Pokud se rádi věnujete pozorování ptáků a chtěli byste naše opeřené sousedy více poznat, doporučujeme vám sledovat online pořad Ornitolog na drátě, který připravuje Česká společnost ornitologická (ČSO) od roku 2020. Jednou za měsíc, každou druhou středu v měsíci, máte možnost prohloubit své znalosti o ptácích. Jedna epizoda trvá jednu až dvě hodiny a věnuje se určité ptačí skupině (např. dravci, polní ptáci), vybrané problematice ze života ptáků (např. migrace, otravy a nemoci ptáků), jejich určování či přikrmování. Přehled dosud odvysílaných epizod najdete na webových stránkách a YouTube kanálu ČSO.
Sledujte také FacebookInstagram ČSO. Dozvíte se o novinkách a aktuálních tématech z ptačí říše, plánovaných exkurzích pro veřejnost, významných ptačích lokalitách nejen v České republice, probíhajících výzkumech a možnostech, jak k monitorování opeřenců můžete přispět i vy.

KAMPUSTŇÁCI

Kampustňáci vznikli ze studentů a vědeckých pracovníků Přírodovědecké fakulty MU, kteří milují pohyb, zpěv a tanec. Kladou si za cíl

  1. ukázat, že vědci jsou normální lidé s normálními zájmy, a že na rozdíl od zažitého stereotypu nesedí v laboratoři za mikroskopem od rána do večera pokrytí vrstvami prachu,
  2. a také přiblížit vědu všem, kterým se zdá příliš složitá či nezajímavá.

Prvním velkým projektem Kampustňáků byl videoklip Jak buňky fungují?, který složili a nahráli v roce 2020. Pandemie, zahraniční stáže a několikery státnice na nějaký čas omezilo fungování této hudebně-popularizační skupiny, letos však vyjde druhý klip o Hornerově schématu. Tento videoklip brzy najdete na YouTube kanálu Kampustňáci. Bližší informace dohledáte na jejich Facebookové stránce.

Zdroje:

  • Szászová J. (2021) Taky zvířata mají svoje influencery. Ti svým chováním inspirují druhé i v módě. Radio Wawe [online, převzato 7.12.2022]
  • Kotláriková N. (2022) Deti sú podľa neho najvďačnejšie publikum. Bude z mladého učiteľa chémie nový Majster N? Forbes [online, převzato 7.12.2022]

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info