Co je Minecraft: education edition?

Minecraft je počítačová hra v otevřeném světě, který se skládá z jednotlivých krychlových bloků, které si můžete představit jako takové LEGO kostky. Bloky můžete ničit a získávat, nebo je pokládat a je to jen a jen na vás, co ve svém světě uděláte. Minecraft představuje svobodu a volnost a rozvíjí kreativitu. Hra zaujala hráče natolik, že se jedná se o jednu z nejhranějších her vůbec a slyšel o ní skoro každý žák.

15. 4. 2021 žáci ZŠ a SŠ učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Bez popisku

A co je Minecraft: education edition?

Univerzálnost světa složeného z bloků představuje spoustu možností, jak jej využít. Proto vznikla verze Minecraftu do škol, Minecraft: education edition, která přináší světy a výukové lekce určené do výuky. Učiteli umožňuje přímo ve hře žáky usměrňovat, kontrolovat a komunikovat s nimi. Studenti si zase mohou ukládat svůj postup.

Pro koho je?

Minecraft má snadné ovládání a zvládají jej i malé děti, takže pro žádnou věkovou skupinu nebude hru náročné hrát (alespoň s trochou cviku). Ke hře lze navíc získat podrobný tutoriál. Minecraft běžně hrají děti i dospělí, co se týče Minecraft: education edition, záleží na zvolené výukové lekci. K dispozici jsou výukové lekce pro 1. a 2. stupeň základní školy a střední školu. Lekce bývají označené věkem, pro který jsou vhodné.

V jakých předmětech lze Minecraft: education edition využít?

Kdekoli, ideálně tam, kde jsou dostupné výukové lekce. Nabídka anglických materiálů je sice o dost pestřejší než těch českých, ale i zde lekce postupně přibývají. Nejširší je nabídka pro výuku programování v informatice, dále jsou aktuálně k dispozici české materiály pro chemii, biologii, zeměpis, fyziku, matematiku a český jazyk.

Jaké lekce ve hře najdu a jak probíhají?

Z přírodovědných lekcí v češtině jsou to třeba biochemický svět obřích modelů enzymů a aminokyselin, o kterých se dozvíte spoustu informací, z biologie je to model lidského ucha, do kterého si můžete vlézt, z fyziky je to svět plný různých typů elektráren a zdrojů elektřin a z matematiky mapa, ve které procházíte hádanky z aritmetických posloupností. Klidně si ale můžete založit vlastní svět, ve kterém můžete zadat žákům úkol, například něco společně postavit. Představivosti se meze nekladou.

V lekcích mívají žáci zadané úkoly, někdy jsou spíše zábavné a umožní jim prozkoumat daný svět, jindy jsou právě úkoly formou učení či procvičování. Po světě bývají rozmístěné tabule s textem a obrázky, které jsou zdrojem informací o daných tématech. K lekcím jsou také mnohdy zpracovány výukové materiály a metodické příručky.

Hezky popsané některé lekce včetně ukázek z nich najdete na stránkách Studentského trenérského centra Microsoft

Proč zařadit Minecraft: education edition do výuky?

  • Žáci mohou pracovat společně pomocí propojení jejich virtuálních světů, rozvíjí tak svou schopnost komunikovat, spolupracovat a pracovat v týmu.
  • Můžete si prohlédnout spoustu obrovských modelů na vlastní kůži a doslova se v nich proletět. Málokdy narazíte na takovou příležitost a zažijete dechberoucí pohled třeba na molekuly z úplně jiné perspektivy.
  • Ve hře je možné provádět vědecké experimenty, které by do výuky běžně nešly zařadit, třeba kvůli bezpečnosti. 
  • Hra aktivizuje žáky a rozvíjí důležité kompetence, například v oblasti IT.
  • Je to zábava a příjemná změna :).

Kde získám informace?

Minecraft: education edition má oficiální webové stránky dostupné v angličtině a v češtině. Pro sledování aktuálního dění a sdílení s komunitou můžete navštívit facebookové stránky hry. 

Na českých webových stránkách jsou k dispozici materiály a výukové lekce v češtině. Najdete zde odkaz na tutoriál, informace o proběhlých akcích jako jsou soutěže pro žáky či webináře pro učitele. Z této stránky si také můžete stáhnout příručku pro učitele v češtině, ve které je podrobně popsáno, kde a jak Minecraft koupit a instalovat, jak hru spustit a jak se ovládá. Je v ní také vysvětleno fungování doplňku Classroom Mode, který do hry přidává učitelský mód umožňující komunikaci se studenty přímo ve hře, a jak lze Minecraft: education edition zařadit do výuky.

Tématem jsme se zabývali již v článku Jak získat Minecraft: education edition?.

Bez popisku
Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info