Moderní fyzika a její aplikace

2 kredity

F7200, jarní semestr

2 hodiny týdně, zápočet

29. 4. 2024 Mgr. studium

Bez popisku

Podívejte se na předmět v ISu: F7200

Tento předmět nemá žádné prerekvizity a je otevřen nejen všem studentům libovolného oboru, ale i učitelům středních škol v rámci celoživotního vzdělávání.

Co se dozvíte?

Když se řekne moderní fyzika, představíme si fyzikální objevy z posledních deseti let. Ve skutečnosti se však moderní fyzika datuje už od konce 19. století po současnost.

V tomto předmětu si uděláte například výlet do nedávné historie k Wilhelmu Röntgenovi a jeho objevu paprsků X. Dále zjistíte, jak si v současnosti stojí vědci s jadernou fúzí a jaké jsou vize do budoucnosti. Dozvíte se něco o hvězdách a kosmologii, optické spektroskopii nebo elektronové mikroskopii. V neposlední řadě zjistíte, jak fungují optické kabely a jak by se daly využít k výrobě neviditelného pláště.

Jak samotný předmět probíhá?

Předmět probíhá formou přednášek, experimentů a diskusí. Cílem je přiblížit studentům jednoduchou formou moderní fyziku a její aplikace.

Přednášejícími jsou učitelé a odborníci z praxe, kteří se tématem přednášky vědecky zabývají. Snahou vyučujících přitom je vést výuku jednoduchou formou, která by měla být srozumitelná nejen studentům učitelství fyziky, ale i všem ostatním z přírodovědných oborů.

Na závěr vás nikdo nezkouší, ani nepíšete žádný test. Zápočet získáte pouze za účast na deseti přednáškách, na které napíšete krátké hodnocení.

Proč si vybrat právě tento předmět?

Získáte přehled o tom, co se děje ve fyzice dnes. Předmět je cílen zejména na studenty učitelství přírodovědných oborů, kteří si ho mohou zapsat v rámci povinně volitelných předmětů v přírodovědném bloku.

Výběr témat je volen tak, aby vzbudil zájem studentů různých oborů. Předmět proto zahrnuje témata teoretická, experimentální, ale i na pomezí vědy a technologie. Když některé věci zaujmou vás, mohou později oslovit i vaše žáky.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info