Projekt Škola v muzeu
Projekt Moravského zemského muzea jako plnění předmětu Pedagogická praxe 2
Projekt nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemců o přírodu a hlavně o zimní ptáky v jejich okolí. Přestože se jedná o vědecký výzkum pořádaný Českou společností ornitologickou (ČSO), zapojit se do něj může úplně každý. Není to vůbec těžké a ještě se u toho pobavíte. Klidně do sčítání ptáků zapojte celou svou rodinu a přátele, neboť ve více lidech je pozorování ptáků ještě lepší a navíc „víc očí víc vidí“.
Projekt Ptačí hodinka představuje skvělou příležitost k oprášení vašich znalostí o ptácích České republiky. Zopakujete si poznávání ptačích druhů, které nejčastěji navštěvují krmítka, i jejich pohlaví. Rozšíříte si své znalosti o chování ptáků a správných způsobech jejich přikrmování v zimním období. Ptačí hodinka také může oslovit vášnivé fotografy, protože zimní hosté krmítek mohou být velmi fotogeničtí. O své nejkrásnější záběry ptáků se můžete podělit s ostatními prostřednictvím fotogalerie. Fotografie a videa od účastníků minulých ročníků Ptačí hodinky můžete zhlédnout na Flickru ČSO. Nejpovedenější záběry ČSO používá k propagaci ochrany a výzkumu ptactva.
Dalším důvodem, proč se zapojit do projektu Ptačí hodinka, je určitě možnost přispět k vědeckému poznání ptáků v České republice. O výskytu a chování zimních ptáků toho víme velmi málo. Abychom mohli zhodnotit stav našich ptačích populací v zimním období a jejich změny v průběhu let (například, které druhy v čase přibývají či ubývají, jaké typy prostředí nejraději využívají), je nutné nasbírat velké množství dat. Každý údaj, i ten váš, tedy představuje cenný zdroj informací. Pokud navíc odevzdáte výsledky svého pozorování elektronicky, získáte kromě dobrého pocitu i certifikát s profilem svého krmítka.
V neposlední řadě je projekt Ptačí hodinka vhodná příležitost jak zábavnou a praktickou formou vzdělávat děti. Ptáci se sčítají vždy od pátku do neděle, takže se do tohoto projektu (během pátku) mohou zapojit i školní třídy, mateřské školy či dětské kolektivy. ČSO připravila ucelený výukový program pro školní děti o zimním přikrmování ptáků a nejčastějších ptačích hostech na krmítku. Součásti programu je například tvorba vlastního krmítka. Péči o něj si děti vybudují kladný vztah k přírodě a seznámí se s ptáky z okolí jejich školy či domova. Nakonec si děti své vědomosti vyzkouší v praxi, při sčítání ptačích druhů na jejich krmítku během Ptačí hodinky. Tato aktivita navíc podpoří děti v samostatné badatelské činnosti a motivuje je k ochraně našich ptáků a přírody jako takové.
Ptáky sčítejte v daném termínu, který naleznete na ptacihodinka.birdlife.cz. Zpravidla se jedná o víkend (pátek až neděle) na začátku ledna. Začátek pozorování si můžete zvolit sami, musí ale trvat přesně 60 minut a uskutečnit se ve vyhlášeném lednovém termínu. ČSO doporučuje sčítat ráno nebo v podvečer, kdy jsou ptáci více aktivní.
Vyberte si vhodné místo na pozorování. Nejlepší volbou je krmítko s pestrou nabídkou potravy umístěné na zahradě či balkonu, které můžete pozorovat z pohodlí vašeho domova. Samozřejmě můžete ptáky sčítat i jinde, například v parku či u lesa. Je ale nutné, abyste si vybrali takové místo, na kterém rádi strávíte hodinu svého času. Během sčítání ptáků se neprocházejte, ale zůstaňte na jednom místě, aby vaše záznamy nebyly zkreslené.
Pro sčítání ptáků potřebujete jen papír a tužku. Případně si můžete vytisknout sčítací arch z letáku ČSO, který obsahuje základní informace o projektu, metodiku sběru dat a kresby dvanácti nejčastějších ptačích hostů na krmítku, jež vám mohou pomoci s určováním. K pozorování se vám také může hodit dalekohled, fotoaparát nebo různé příručky pro určování ptáků. Pozorovatelé s připojením k internetu mohou své výsledky zadávat přímo do elektronického formuláře.
Sčítejte všechny ptáky, které během vaší hodinky spatříte. Nejen ty na krmítku, ale i ptáky sedící či létající v okolí. U každého druhu zapište vždy nejvyšší počet jedinců, které jste spatřili najednou. Například, ptáky začnete pozorovat v 8 hodin ráno. V 8:05 přiletí na vaše krmítko tři sýkory koňadry, v 8:20 jedna sýkora a v 8:45 dvě sýkory. U sýkory koňadry tedy zapíšete číslo tři (tj. maximální počet současně spatřených jedinců). Je nutné toto pravidlo dodržovat, aby nedošlo k započítání jednoho jedince vícekrát.
Výsledky svého pozorování odešlete přes elektronický formulář nebo váš vyplněný sčítací arch zašlete na adresu: Česká společnost ornitologická, Na Bělidle 34, 150 00, Praha-Smíchov. Výsledky pošlete ČSO do pěti pracovních dnů od konání aktuálního ročníku Ptačí hodinky. Svůj výsledek zašlete ČSO i v případě, že jste během svého pozorování žádného ptáka nespatřili, neboť každý údaj je důležitý.
Odpovědi na nejčastější otázky naleznete na stránkách ČSO.
Poznávat nejčastější zimní ptáky na krmítku zvládne s trochou tréninku každý z nás. ČSO připravila různé materiály, které vám s tím mohou pomoci: