Biotým Masarykovy Univerzity

Biotým je skupina nadšených biologů z Ústavu botaniky a zoologie PřF MU, kteří se kromě klasických vysokoškolských přednášek a cvičení vydávají se studenty do nepohodlí přírody a podnikají s nimi nezapomenutelné Bioexkurze.

21. 3. 2022 Marta Sýkorová žáci ZŠ a SŠ učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Členové Biotýmu (zleva doprava: „Rolda“, „Horsič“, „Honzin“, „Kmentík“; druhá řada: „Tuřín“, „Kakáč“, „Igor“; vpravo nahoře: „Karel“).


Foto: Biotým Masarykovy univerzity.

Hlavním posláním členů Biotýmu je pronikat do tajů naší biosféry a předávat své znalosti Biolidem mladým biologickým nadšencům. Kromě úžasných vědomostí a zkušeností srší členové Biotýmu humorem, jak se můžete dočíst na Biowebu, který dokumentuje první desetiletí Bioexkurzí až do roku 2014. Za tu dobu proběhlo celkem 60 výzkumně-naučných výprav v podobě jedno- a dvoudenních akcí na jižní Moravě a týdenních exkurzí postupně pokrývajících celou Českou republiku. Exkurze probíhají každoročně a označují se jako:

  • tzv. Biojaro, které se skrývá pod oficiálním názvem Terénní cvičení z entomologie ( Bi0055 odkaz lze otevřít pouze po přihlášení do Informačního systému Masarykovy univerzity = IS MU)
  • tzv. Bioléto, s oficiálním názvem Speciální botanicko-zoologické cvičení v terénu ( Bi8160).

V současné době je Biotým tvořen těmito lidmi:
Mgr. Jan Sychra, Ph.D. ( IS MU) „Honzin“
Mgr. Igor Malenovský, Ph.D. ( IS MU) „Igor“
Mgr. Jan Roleček, Ph.D. ( IS MU) „Rolda“
prof. RNDr. Michal Horsák, Ph.D. ( IS MU) „Horsič“
Mgr. Petr Kment, Ph.D. ( IS MU) „Kmentík“
Mgr. Daniel Dvořák ( IS MU) „Tuřín“

O Bioexkurzích bylo vytvořeno několik panelů, které studenti a návštěvníci Masarykovy univerzity mohou vidět na chodbě mezi pavilonem D31 a Ceitecem ve 2. nadzemním patře. Ostatní čtenáři najdou čtyři z nich zde ve fotogalerii.

Pokud vás dobrodružství v terénu neláká a nechcete se vydávat přírodě všanc, nebo pokud máte před zkouškou z fylogeneze bezobratlých, využijte dokumentaci minulých ročníků Biojara (např. exkurze z roku 2011 v Travním Dvoře) na Biowebu. Milovníky ptáků zase potěší snímky z Bioléta v Polabí, kde byly mimo jiné zachyceny různé druhy našich opeřenců. Botanikové mohou shlédnout záběry z Bioléta v Jeseníkách. Fotografie, pokud se na nich zrovna nenachází momentky studentů a vyučujících, jsou opatřeny českými i vědeckými jmény, proto mohou sloužit jako studijní materiál. Navíc skvěle vystihují uvolněnou a přátelskou atmosféru exkurzí .

Na závěr článku přidáváme výstižnou větu, která trefně shrnuje Bioexkurze:

„Nic moc, ale paráda.“

Biotým Masarykovy Univerzity

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info