Hlavním posláním členů Biotýmu je pronikat do tajů naší biosféry a předávat své znalosti Biolidem – mladým biologickým nadšencům. Kromě úžasných vědomostí a zkušeností srší členové Biotýmu humorem, jak se můžete dočíst na Biowebu, který dokumentuje první desetiletí Bioexkurzí až do roku 2014. Za tu dobu proběhlo celkem 60 výzkumně-naučných výprav v podobě jedno- a dvoudenních akcí na jižní Moravě a týdenních exkurzí postupně pokrývajících celou Českou republiku. Exkurze probíhají každoročně a označují se jako:
- tzv. Biojaro, které se skrývá pod oficiálním názvem Terénní cvičení z entomologie ( Bi0055 – odkaz lze otevřít pouze po přihlášení do Informačního systému Masarykovy univerzity = IS MU)
- tzv. Bioléto, s oficiálním názvem Speciální botanicko-zoologické cvičení v terénu ( Bi8160).
V současné době je Biotým tvořen těmito lidmi:
Mgr. Jan Sychra, Ph.D. ( IS MU) „Honzin“
Mgr. Igor Malenovský, Ph.D. ( IS MU) „Igor“
Mgr. Jan Roleček, Ph.D. ( IS MU) „Rolda“
prof. RNDr. Michal Horsák, Ph.D. ( IS MU) „Horsič“
Mgr. Petr Kment, Ph.D. ( IS MU) „Kmentík“
Mgr. Daniel Dvořák ( IS MU) „Tuřín“
O Bioexkurzích bylo vytvořeno několik panelů, které studenti a návštěvníci Masarykovy univerzity mohou vidět na chodbě mezi pavilonem D31 a Ceitecem ve 2. nadzemním patře. Ostatní čtenáři najdou čtyři z nich zde ve fotogalerii.
Pokud vás dobrodružství v terénu neláká a nechcete se vydávat přírodě všanc, nebo pokud máte před zkouškou z fylogeneze bezobratlých, využijte dokumentaci minulých ročníků Biojara (např. exkurze z roku 2011 v Travním Dvoře) na Biowebu. Milovníky ptáků zase potěší snímky z Bioléta v Polabí, kde byli mimo jiné zachyceni různé druhy našich opeřenců. Botanikové mohou shlédnout záběry z Bioléta v Jeseníkách. Fotografie, pokud se na nich zrovna nenachází momentky studentů a vyučujících, jsou opatřeny českými i latinskými názvy, proto mohou sloužit jako studijní materiál. Navíc skvěle vystihují uvolněnou a přátelskou atmosféru exkurzí .
Na závěr článku přidáváme výstižnou větu, která trefně shrnuje Bioexkurze: