Portál atlas.mapy.cz ve výuce

Dříve byl zeměpis zejména o tom, že se žáci učili zpaměti mnohdy nevyužitelné informace, které je naprosto zbytečně zatěžovaly a zeměpis se tak mohl zdát být otročinou. Žijeme však v době změn, kdy mnohem důležitější než prosté memorování faktů je naučit se vyhledávat informace a dávat si je do souvislostí. S tím nám může pomoci i portál atlas.mapy.cz, jakožto nástroj rozvoje geografického myšlení.

23. 12. 2021 Kristýna Pecinová učitelé ZŠ a SŠ studenti učitelství

Bez popisku

Atlas (aplikace atlas.mapy.cz) představuje on-line zeměpisný atlas světa od Seznamu (Mapy.cz), který je určen především pro školní účely, ale také pro ty, kteří chtějí objevovat svět v souvislostech. Tento projekt vznikl ještě před „dobou koronavirovou“, ale jakmile byla zahájena distanční výuka, nabyl Atlas na úplně novém rozměru. Získal ocenění Mapa roku 2020 v kategorii Kartografická díla pro školy a vzdělávání. Atlas je volně přístupný – zdarma pro všechny – jak pro učitele, tak pro žáky, není potřeba žádné instalace do vašeho počítače.

Atlas poskytuje rychlý přístup k různým typům informací – kromě samotných map zde najdeme i možnost textového vyhledávání či se k informacím dá dostat proklikem z mapy – velmi rychle se zobrazí texty s výstižnými informacemi (nejčastěji z Mapy.cz/Wikipedie, se kterými je Atlas propojený).

Prostředí Atlasu je přehledné a nenáročné na ovládání. Výchozí mapou je fyzicko-geografická mapa celého světa. Přibližováním na kteroukoliv část lze získávat stále podrobnější informace. To platí i u ostatních map (tematických a politických). Tematických map v Atlasu najdeme opravdu hodně – momentálně je jich zde zpracováno celkem 75 v 10 kategoriích. Můžete pracovat např. s mapou srážek, teplot, ochrany přírody, časových pásem, porodnosti, migrace, dopravy, ale najdou se zde i mapy, které byste možná nečekali, např. spotřeba kalorií, míra svobody, ohniska napětí, délka školní docházky, písma, internetoví uživatelé apod. Většina map je dobře využitelných ve výuce, ale najde se zde i pár takových, o jejichž smyslu, respektive o smyslu v nich zanesených údajů, by se dalo polemizovat.

V nastavení mapy si u většiny tematických map lze vybrat mezi dvěma typy kartografických zobrazení. Výhodou také je, že si můžete sami zvolit prvky, které momentálně chcete mít na mapě viditelné (zeměpisná síť, hranice států, řeky apod.). Podobně lze zapnout či vypnout zobrazování souřadnic při pohybu kurzorem myši po mapě.

Pro učitele, kteří ještě Atlas neznají nebo neví, jak jej ve výuce využít, existuje pomůcka v podobě ukázkových hodin, a to jak pro prezenční, tak pro on-line výuku. Ukázkové hodiny jsou zde volně ke stažení a mohou sloužit jako inspirace do výuky. K většině ukázkových hodin je k dispozici i pracovní list.

Aplikací portálu atlas.mapy.cz do výuky se ve své diplomové práci „Využití školního on-line atlasu světa ve výuce geografie” zabývá Mgr. Lucie Tejessyová. Jedná se o velmi kvalitně zpracovaný text, kde mimo jiné najdete i návod a tipy, jak pracovat s Atlasem a také celkem 6 pracovních listů na témata Příroda a životní prostředí, Lidé a společnost, Hospodářství, Afrika, Amerika a Asie.

SEZNAMTE SE S DIPLOMOVOU PRACÍ A NECHTE SE INSPIROVAT!

I když není Atlas perfektní a dalo by se na něm mnoho věcí ještě více zlepšit, svoji funkci nástroje rozvoje geografického myšlení a pomocníka do výuky splňuje.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info