Jak získat Minecraft: education edition?

minecraft8 138 800x435

Zásadní otázka, zvládne to můj počítač?

Nejedná se o nijak náročnou hru a měl by ji zvládnout každý počítač, jen si připravte doporučených 16 GB místa na harddisku. Stáhnout si můžete verze pro Windows, Chromebook, Mac a iPad, pro využití ve výuce je aktuálně dostupná verze pro Windows a Mac. K ovládání hry je potřeba myš a klávesnice, nebo dotyková obrazovka.

Jak stáhnu Minecraft: education edition?

Ohledně stažení máte několik možností. Můžete si stáhnout demo verzi přístupnou pro všechny zdarma, zaplatit si Minecraft: education edition pro školu nebo využít Minecraft: education edition dostupný pro studenty a vyučující Masarykovy univerzity zdarma.

Níže je popsán stručnější, ale plně funkční návod ke stažení, pokud byste potřebovali návod podrobněji, doporučujeme článek z webu Studentského tréninkové centra Microsoft.

Demo verze

Program můžete stáhnout z oficiálních webových stránek. Webové stránky pro stažení jsou dostupné v angličtině, ve hře je automaticky nastavená čeština. Do demo verze se dostanete tak, že po stažení nebudete přihlašovat svůj Microsoft účet a zvolíte ukázkovou lekci. Zvolte Zahájit hodinu, vyberte lekci a klikněte na Vytvořit svět. Dostanete se do hry, která vás dále sama navede.

V demo verzi jsou k dispozici tři výukové lekce, Hodina kódu 2019, Hodina kódu 2020 a Lekce řešení dobrých problémů (lekce se mohou měnit). Lekce Hodina kódu se týkají programování a jsou vhodné pro mladší hráče od 7 let. Určitě jimi zvládne projít každý, aby si prohlédl, jak prostředí a výuková lekce může vypadat. Lekce řešení dobrých problémů je vhodná pro hráče ve věku 8-18 let a zatím je pouze v angličtině. Ukazuje, jak pomocí spolupráce udělat svět lepším a řeší některé významné světové společenské otázky, např. rovnost práv či problematiku rasismu.

Verze pro školy

Zakoupit licenci lze na stránkách Microsoftu, které jsou dostupné v angličtině. Licence stojí 5 $ (tzn. něco přes 100 Kč) na uživatele ročně.

Verze pro MUNI

Program můžete stáhnout zoficiálních webových stránek. Webové stránky pro stažení jsou dostupné v angličtině, ve hře je automaticky nastavená čeština. Po stažení se na rozdíl od demo verze přihlásíte pomocí své emailové adresy ve tvaru učTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Budete přesměrováni na stránku jednotného přihlášení MUNI, kde zadáte své UČO a primární heslo, čímž se dostanete do hry. Pokud byste chtěli o přístupu z MUNI vědět více, kompletní informace naleznete zde

Jak začít hrát nebo přidat lekce?

Po kliknutí na Hrát si můžete si zobrazit vaše světy, které máte rozehrané či stažené, nebo přejít do knihovny. V knihovně najdete předinstalované lekce rozdělené do kategorií, ve kterých se nachází jednotlivé obory. Bohužel přestože má knihovna prostředí v češtině, samotné lekce jsou pouze v angličtině.

Lekce v češtině je nutné stáhnout. Všechny dostupné lekce by měly být k dispozici na českých stránkách Minecraft: education edition. Zde si můžete také stáhnout tutoriálový svět, pokud jste ve hře úplný nováček a chcete se naučit základní ovládání hry. Pokud se lekce či svět stáhne ve formátu .rar či .zip, je nutné je extrahovat, do hry můžete importovat pouze soubory ve formátu .mcworld. Importování lekcí je snadné – kliknete na Hrát, Importovat a z počítače zvolíte stažený soubor ve formátu .mcworld. Lekci pak najdete v Zobrazit mé světy.

minecraft5 138 800x438 minecraft7 138 800x433 minecraft10 138 800x438

Návod

Podrobný návod ke hře najdete v sekci Další odkazy na následujících webových stránkách.

Tématem jsme se zabývali již v článku Co je Minecraft: education edition?.