Chaos a kvadratická funkce

Popis: převzatý od pořadatele akce

Ve světě kolem nás byla a je řada situací a problémů, které zdánlivě vzdorují přesnému matematickému popisu. Příkladem tohoto procesu jsou náhodné jevy, které matematika popsala v 17. století. Podstatně déle trvalo pochopení chaotického chování některých složitých systémů. Nalezení jejich formálního popisu se řadu desetiletí a století zdálo nemožné. 

V přednášce ukážeme, jak se s tímto problémem vyrovnala současná matematika a jak se podařilo najít někdy překvapivě jednoduché nástroje modelování takových situací. 

 

Přednášku povede doc. RNDr. Eduard Fuchs, CSc., kterého v současnosti můžeme potkat na Ústavu matematiky a statistiky PřF.

Forma: pokud nebude možné naživo, tak online přes Google meet

Registrace na přednášku zde, více akcí najdete na webu JCMM. Registrace je nutná!

Originální pozdrav pro matematiky

Zajímavý a netradiční matematický pozdrav si připravil doc. RNDr. Jaromír Šimša. Aktivita pro všechny, kteří rádi luští sudoku. Pro případ nouze přikládáme i řešení.

Celý článek zde.

 

Geogebra jednoduše i složitěji

Popis: převzatý od pořadatele akce

V první části dílny ukážeme (zopakujeme) hlavní filosofii práce s nástrojem a projdeme základní ovládací prvky. Ve druhé části ukážeme, jak využít naše vlastní geometrické vědomosti – využijeme GeoGebru ve výuce stereometrie – pro zviditelnění průniků rovin a řezů na tělesech. Ve třetí části ukážeme, jak vyrobit jednoduchý aplet a poskytnout jej žákům pro potřeby samostudia. 

Workshop vede RNDr. Peter KrupkaPh.D., který na PřF je členem Společné programové rady Učitelství. Kromě toho také vyučuje povinně volitelný předmět Učitel a provoz školy.

Forma: online na Google meet

Registrace na online vysílání zde, více akcí najdeš na webu JCMM

Proč nám nejdou slovní úlohy

Popis: převzatý od pořadatele akce

Slovní úlohy – strach? Nenávist? Problémy se čtením a pochopením textu? Vynechat nebo učit? Proč se jich děti bojí, proč je nemají rády? 

Podíváme se, jak je důležité číst zadání až do konce, jak můžeme s dětmi i na 1. stupni řešit slovní úlohy o 2 neznámých a jak se nebát logiky a malování. 

Projedeme úlohy napříč druhým stupněm, někde se zastavíme a zdržíme, trochu detailněji se podíváme na slovní úlohy na soustavy rovnic, na úlohy o pohybu z pohledu fyzika... 

Forma: online na Google meet

Registrace na online vysílání zde, více akcí najdeš na webu JCMM

Nový článek - Úvodní článek matematika

Zveřejnili jsme článek o tom, jaké možnosti studia nabízí Masarykova univerzita v Brně pro budoucí i současné učitele matematiky na středních školách. Pokud vás toto téma zajímá, dočtete se více zde

Matematika nahled