Matematické exkurze

Pozvání na matematické exkurze 623PCPD

Víte, jak zní bájné π? Kolik cifer má největší známé prvočíslo a jak jej najít? A k čemu může být užitečné? Jak souvisí správný jídelníček, řešení sudoku a let na Měsíc? A co třeba spojení mezi čísly 1, 1, 2, 3, 5, 8 a šiškami z borovice nebo včelím rodokmenem?

Nejen tyto matematické zajímavosti, ale mnohé další na vás čekají na Ústavu matematiky a statistiky (ÚMS) MU. Pan doc. Mgr. Petr Zemánek, Ph.D. umí velmi dobře zaujmout žáky základních i středních škol, pro které v průběhu roku zdarma pořádá matematické exkurze zaměřené na 8 různých témat. 

Exkurze jsou zaměřeny na hledání matematiky tam, kde bychom ji na první pohled nečekali, kde se s matematikou potkáváme v běžném životě. V neposlední řadě vás čeká spoustu matematických zajímavostí. 

Recenze od žáků:

„Exkurze se mi líbila, všichni jsme se dozvěděli spoustu nových a zajímavých věcí. Zajímavé bylo počítání příkladů pomocí čar, jak se to dělá v Japonsku. Se vším nám pomáhali velice milí studenti.“

„Exkurzi jsem si užil, dozvěděli jsme se nové zajímavé věci jako nové početní postupy a matematické záhady. Když jsme cokoliv nechápali, dostala se nám pomoc od ostatních studentů.“

„Exkurze se mi líbila. Provedení bylo velmi dobře provedené pomocí prezentace a praktických úkolů. Měli jsme také velkou motivaci plnit úkoly – sladkosti.“

 

Web akce: https://science.math.muni.cz/exkurze/

Žádost o exkurzi zasílejte na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel.: 549 49 3108.

 

Originální pozdrav pro matematiky

Zajímavý a netradiční matematický pozdrav si připravil doc. RNDr. Jaromír Šimša. Pokuste se vyluštit matematickou sudoku. Pro případnou kontrolu jsme přiložili soubor s řešením. 

Výstřižek Sudoku zadání

Download this file (Výstřižek Sudoku.PNG)Sudoku-řešení (49 kB)

Archimédova statika v geometrii

ƒČlánek od doc. RNDr. Jaromíra Šimši je podrobným výkladem tématu, ve kterém se pojí základy dvou disciplin: eukleidovské geometrie a newtonovské mechaniky. Způsobem zpracovaní je příspěvek úplným podkladem pro demonstraci mezipředmětové kooperace při výuce matematiky a fyziky na čtyřletých gymnáziích.