Nabídka pro školy - Chemie

Letní chemické soustředění

Letní chemické soustředění je dvanáctidenní letní příměstský tábor pro nadšence chemie. Hlavní náplní jsou opravdové pokusy v chemické laboratoři, dále vás čekají exkurze, přednášky, hry a výlety za poznáním. Je to také skvělá příležitost k seznámení se s dalšími nadšenými chemiky.

Pro koho 

žáci ve věku 14-17 let

Kdy

Každoročně na přelomu července a srpna. Pozvánka s programem akce bývá s časovým předstihem zveřejňována v našem kalendáři Učit se učit a na stránkách SVČ Lužánky.

Kde

Akce probíhá převážně v prostorách Univerzitního kampusu Bohunice. Ubytovaní bude na pobočce Lužánek Linka v Brně – Starém Lískovci. 

Info

Web akce

Přihláška: Zájemci se mohou hlásit Zdeňce Antonovičové na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Cena za soustředení je 4 000 Kč a zahrnuje pitný režim, teplý oběd, vstupné a další náklady na program.

Semináře pro učitele chemie

Pořádáme různé akce pro učitele chemie ze ZŠ a SŠ, která mají různou formu: kurzy DVPP, semináře či konference.

Pro koho

učitelé chemie ZŠ a SŠ

Info

O chystaných akcích vždy s předstihem informujeme zde a na Facebooku Učit se učit i Webchemie.

KontaktMgr. Veronika Švandová, Ph.D. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Proběhlé akceKonference učit se učit chemii, listopad 2019

ViBuCh

ViBuCh je korespondenční seminář z chemie organizovaný studenty PřF MUNI. Při řešení semináře se seznámíš se zajímavými oblastmi chemie a také s výzkumnými projekty, které v současné době řeší naše výzkumná pracoviště. Vědu na vlastní kůži si pak můžeš zažít na setkáních a soustředění. 

Pro koho

studenti SŠ z Česka a Slovenska

Kdy

Během školního roku probíhají celkem 4 série úloh, které jsou publikovány během celého roku. Na podzim a na jaře se konají víkendová setkání, o letních prázdninách probíhá závěrečné týdenní soustředění.

Kde

Korespondenční seminář probíhá výhradně online přes webové stránky ViBuChu. Setkání a soustředění se konají převážně v Univerzitním kampusu v Bohunicích.

Info

Vibuch probíhá elektronicky přes web. Zde najdeš zadání úloh, řešení starších sérií a budeš přes něj odevzdávat i své řešení.

Přihláška: Seminář můžeš začít řešit kdykoliv, nejlepší je ale začít na začátku školního roku. Účast na semináři i soustředění je bezplatná. Registrovat se je možné zde.

Demonstrační experimenty

Na základě osobní domluvy s učiteli je nabízeno středním a základním školám provedení demonstračních experimentů na míru (obsah, rozsah i termín je nastaven dle společné domluvy).

Pro koho

žáci ZŠ a SŠ

Kdy

kdykoli po domluvě

Kde

Univerzitní kampus Bohunice

Info

Zájemci se mohou domluvit s Jaromírem Literákem na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Demonstrační experimenty jsou zdarma.

Dny chemie

Dny chemie jsou třídenní informačně-seznamovací akce pro středoškoláky, kteří by se rádi dozvěděli více o studiu chemie na Přírodovědecké fakultě MU a tématech výzkumu. Účastníci se absolvují přednášky o studiu na MU, mohou si prohlédnout výukové prostory i laboratoře a seznámí se s odborným zaměřením jednotlivých výzkumných týmů. Účastníky čeká práce v laboratoři a blok efektních demonstračních pokusů.

Pro koho

žáci SŠ (především poslední a předposlední ročníky)

Kdy

Každoročně obvykle začátkem září. Pozvánka s programem akce bývá s časovým předstihem zveřejňována v našem kalendáři a na stránkách Přírodovědecké fakulty MU a Ústavu chemie.

Kde

Univerzitní kampus Bohunice

Info

Informace jsou zveřejňovány na stránkách Přírodovědecké fakulty a Ústavu chemie.

Přihláška: Zájemci se mohou hlásit Jaromíru Literákovi na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Účast je bezplatná, zajištěn je oběd a účastníkům bydlícím v delší vzdálenosti od Brna je možno zajistit bezplatné ubytování. Počet účastníků je omezen, rozhoduje pořadí přijatých přihlášek.

Fotografie ze starších ročníků

Chemická kavárna

Cup of Espresso with Coffee Beans 200Chemická kavárna je neformální setkání při šálku dobré kávy nad tématy z chemie či didaktiky chemie. Je to prostor k výměně zkušeností, navázání nových kontaktů s kolegy pracujícími v témže oboru a získání nových poznatků využitelných při výuce chemie. Chemická kavárna je určena zejména učitelům chemie na středních a základních školách, ale vítáni jsou všichni, kterým není chemie a chemické vzdělávání lhostejné, např. studenti učitelství chemie. Mohou také přijít i SŠ studenti se zájmem o chemii.

 Pro koho?

  • učitelé chemie ZŠ a SŠ
  • studenti učitelství chemie
  • studenti 3. a 4. ročníků SŠ
  • studenti jiných oborů a VŠ pedagogové
  • kdokoli se zájmem o chemii 

Kdo pořádá?

Didaktici Ústavu chemie PřF MU

O programu

Po vstupní kávě v 17.00 začíná přibližně v 17.15 připravené vystoupení v délce cca 60 minut, které nabídne jeden z možných námětů pro následující diskuzi a rozhovory.

Videogalerie a prezentace

Kdy?

Akce probíhají nepravidelně, dopředu zveřejňujeme harmonogram na semestr. Účastníky dřívějších kaváren zveme osobně e-mailem, akce je též zveřejněna na Facebooku Učit se učit a Webchemie. Pro velký zájem třeba se na každou kavárnu předem registrovat. 

Kde?

Univerzitní kampus Brno-Bohunice: Kamenice 753/5

Místnost je upřesněna dle počtu registrovaných na Facebooku akce cca týden předem.

Více k dopravě a orientaci na kampuse

Fotogalerie

Následující kavárny

Proběhlé kavárny

Všechny kavárny

Exkurze a praktická cvičení

Pro zájemce je možné zařídit exkurzi, laboratorní praktika či popularizační přednášky. Jedná se o jednodenní akci domluvenou s konkrétním učitelem na míru.

Pro koho

žáci ZŠ a SŠ

Kdy

kdykoli po domluvě

Kde

Univerzitní kampus Bohunice

Info

Zájemci se mohou domluvit s Jaromírem Literákem na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Exkurze a praktická cvičení jsou bezplatná.