Botanická fotogalerie

Botanicka fotogalerie 167 783x587

Botanická fotogalerie je online fotografická databáze cévnatých rostlin a rostlinných společenstev České republiky, za jejímž vznikem stojí botanička Dana Holubová (Michalcová) a její kolegové z Ústavu botaniky a zoologie PřF MUNI. Databáze obsahuje především plané a zplanělé rostliny, ale běžně pěstované plodiny a vysazované exotické dřeviny jsou zde zařazeny také.

Botanická fotogalerie má tři hlavní funkce, umožňující:

  • vyhledávání druhů rostlin na základě až 28 různých parametrů [záložka Hledat]. Druhy můžete hledat pomocí základní (např. životní forma, barva květu a plodu, doba květu) nebo rozšířené sady parametrů (např. systematické zařazení, typ květu, listu a plodu, informace o nálezové lokalitě). Pokud nejste zdatní v morfologické terminologii, nemusíte zoufat. U všech parametrů najdete jejich vysvětlení, případně schematické nákresy.
  • prohlížení fotografií rostlin [Druhy]. U jednotlivých druhů najdete nejen jejich fotografie a kresby, ale i základní informace, etymologii či jiné zajímavosti. Díky přímému napojení Botanické fotogalerie na jiné ekologické databáze (např. Pladias, Botany.cz, Biolib), můžete navíc rychle získat další rozšiřující informace o prohlížené rostlině.
  • procvičování poznávání rostlin [Poznávačka]. Seznam procvičovaných druhů si můžete individuálně nastavit (např. všechny žlutě kvetoucí horské rostliny) nebo můžete využít připravené tematické okruhy (např. dřeviny, ohrožené druhy ČR, povinné pensum pro studenty MUNI).

Navíc tento webový portál nabízí pestrou sbírku pokusů, pozorování, netradičních receptů či krátké zajímavé články a videa [Zajímavosti], které mohou sloužit učitelům biologie v praktické výuce.

Botanická fotogalerie funguje i ve zjednodušené mobilní verzi. Více informací o tomto tématu naleznete v našem dalším článku.

Zdroje